Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, staje przed dylematem - prowadzić księgowość firmy samodzielnie, zatrudnić księgowego na etacie, czy też zlecić to zadanie biuru rachunkowemu?

Data dodania: 2015-12-30

Wyświetleń: 708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie marnuj czasu na prowadzenie księgowości w firmie - zleć to specjalistom!

Deklaracje podatkowe, zaliczki na podatek dochodowy, ewidencje przychodów i rozchodów, ewidencje zakupów, spisy z natury, księgi rachunkowe, wystawianie faktur, rozliczanie się z faktur otrzymanych... Można zajmować się tym wszystkim samodzielnie, jednak wymaga to dużego nakładu czasu i energii, nie mówiąc już o potrzebie dokształcenia się w tym kierunku i ciągłego śledzenia zmian, które zachodzą w prawie i wpływają na poszczególne elementy prowadzenia księgowości firmy.

Dobrym pomysłem może więc być zatrudnienie księgowego. Osoba z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem w prowadzeniu księgowości z pewnością poradzi sobie z dbaniem o porządek w papierach i terminowość stosownych rozliczeń. To rozwiązanie ma jednak jeden minus - księgowy na etacie to spory wydatek.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług biura rachunkowego. Wymaga to mniejszych nakładów finansowych niż zatrudnienie własnego księgowego, a pozwala osiągnąć podobne rezultaty. Możemy zlecić, by biuro prowadziło ewidencję księgową; sporządzało sprawozdania finansowe; rozliczenia z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych; ewidencję przychodów, zakupów i kosztów; ewidencję środków trwałych i wyposażenia; ewidencje i rejestry VAT; rozliczanie wynagrodzeń naszych pracowników; deklaracje PIT, PFRON, RMUA oraz wiele innych usług...

Nie musimy tracić czasu na śledzenie zmian sytuacji prawnej, wpływających na rozliczenia księgowe firmy - w razie jakichkolwiek wątpliwości wystarczy zadzwonić do biura, by otrzymać fachową radę.

Kiedy księgowość prowadzi profesjonalista, zmniejsza się ryzyko, że w wyniku błędu firma będzie musiała odpowiadać przed ZUS-em czy Urzędem Skarbowym. Nie trzeba też samemu pamiętać o terminach płatności podatków czy składek.

Podsumowując, do zalet korzystania z usług biura rachunkowego należą:

- współpraca z ekspertami w zakresie księgowości

- oszczędność czasu

- obniżenie kosztów prowadzenia biznesu

- zmniejszenie ryzyka operacyjnego

 

To wszystko sprawia, że jest to rozwiązanie, które warto wdrożyć w swojej firmie - po co marnować swój czas, którego nigdy nie mamy zbyt wiele, a który można spożytkować dużo efektywniej? Lepiej skupić się na właściwej działalności, a księgowość pozostawić specjalistom!  

Licencja: Creative Commons