Spotykamy je wszędzie – w centrach handlowych, urzędach i w budynkach mieszkalnych – schody. Pozwalają nam dostać się na piętro, bywają wysokie i imponujące i niestety bardzo utrudniają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. 

Data dodania: 2018-12-28

Wyświetleń: 682

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gdy schody stają się przeszkodą

W jaki sposób można pomóc im pokonać tę trudną przeszkodę? Sprawdźmy, jakie są dostępne rozwiązania.

Winda – duże możliwości

Winda jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, ale niestety jednym z droższych, jeśli liczyć koszty zakupu oraz montażu. Bardzo często to urządzenie montuje się na zewnątrz budynku w taki sposób, by bezproblemowe było przedostawanie się z jednego piętra na drugie. Takie rozwiązanie wymaga sporych zmian architektonicznych w domu, jednak pozwala osobie niepełnosprawnej na bardzo wysoki komfort użytkowania i wiele swobody. W przypadku, gdy wybierzemy windę, możemy ubiegać się o spore obniżenie kosztów dzięki dofinansowaniom. Dotyczy to zarówno osób prywatnych jak i firm, które chcą zadbać o dobro i wygodę niepełnosprawnych.

Schodołaz – tanio i mobilnie

Bardzo wygodne rozwiązanie i stosunkowo niedrogie. Zaletą schodołazu jest jego mobilność i duże możliwości. Możliwe jest wyposażenie go w wózek inwalidzki albo dopięcie go do schodołazu. Co więcej, można używać go do wielu schodów zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Schodołaz jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo wąskimi schodami. Mimo, że koszty tego urządzenia nie są aż tak duże jak np. windy to możliwe jest kupno używanego schodołazu albo jego wypożyczenie.

Używane krzesełko schodowe

Wspomniane wcześniej rozwiązanie to kupno urządzenia, które było używane. Krzesełko schodowe to kolejny sposób na ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Urządzenie dźwigowe montuje się na ścianie, a silnik napędza przekładnię, która pozwala na przemieszczenie krzesła po szynie. Używane krzesełko schodowe to jedno z tańszych rozwiązań, jakie można wybrać spośród ostatnio dostępnych. Wygodne jest również jego sterowanie, które odbywa się przy użyciu pilota zdalnego sterowania albo przełącznika w podłokietniku. Wybór sposobu sterowania jest zależny od stopnia niepełnosprawności i samodzielności.

Wybierz mądrze

Niezależnie od tego, czy wybierzemy używane krzesełko schodowe, schodołaz czy windę, warto zainteresować się tematem dofinansowania. Opiekun osoby niepełnosprawnej, czy właściciel firmy może szukać wsparcia zarówno po stronie fundacji albo PFRON. Spełniając odpowiednie wymagania i kryteria, można znacząco zmniejszyć ponoszone koszty.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena