Pokonywanie barier architektonicznych to codzienność dla osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo, jednak w swoich zmaganiach nie muszą być już sami. Oto kilka ciekawych rozwiązań tego często przemilczanego problemu.

Data dodania: 2015-09-15

Wyświetleń: 1784

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pokonywanie barier architektonicznych

Własny pokój, stancja, kawalerka, mieszkanie czy dom – w miarę dorastania, każdy człowiek prędzej czy później pragnie posiadać swój własny kąt, który zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, niezależności i dumy. Nie zawsze jednak życie jest tak kolorowe jak byśmy sobie tego wszyscy życzyli i w niektórych sytuacjach, to co wcześniej uznawaliśmy za swój azyl może stać się naszym więzieniem i skutecznie utrudniać nam dalsze życie.

 

Mowa tutaj o osobach starszych lub niepełnosprawnych ruchowo, które każdego dnia i w różnych sytuacjach życiowych muszą zmagać się z barierami architektonicznymi, których zdrowi, młodzi ludzie nawet nie zauważają, a dla nich stanowią często przeszkodę nie do pokonania.

 

Najczęściej występującymi barierami na drodze starszych i niepełnosprawnych osób są schody lub zbyt strome podejścia, które wymuszają korzystanie z pomocy osób trzecich, a w skrajnych przypadkach nawet rezygnację z dalszej wędrówki. Sporym problemem jest także stare budownictwo, zarówno mieszkaniowe jak i domowe, które nie przewidywało sytuacji, w których ktoś nie byłby w stanie pokonać kilku czy kilkunastu stopni bez korzystania z windy czy specjalnego podjazdu.

 

Osoby, które znalazły się w takiej sytuacji muszą najczęściej polegać na swojej rodzinie lub życzliwości sąsiadów, aby mogły w ogóle opuścić swoje mieszkanie. Niestety zdarzają się jednak i takie sytuacje w których osoba starsza lub z niepełnosprawnością ruchową staje się swoistym więźniem swoich „czterech ścian” i przez długie miesiące, a nawet lata nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym.

 

Takie sytuacje nawet dziś zdarzają się bardzo często i stanowią poważny problem społeczny, o którym coraz częściej się rozmawia i poszukuje się skutecznego rozwiązania, czy to przy budowie nowych budynków czy poprzez modernizację już istniejących. Skala problemu jest jednak zdecydowanie większa niż może się wydawać urzędnikom, którzy rozporządzają przestrzenią miejską i zarządzają wprowadzaniem zmian architektonicznych. Właśnie dlatego wiele osób musi samemu, na własną rękę radzić sobie z tym problemem i szukać rozwiązań, które umożliwią im powrót do normalnego życia.

 

Wiele firm budowlanych oferuje swoim klientom proste aczkolwiek dosyć kosztowne jak na polskie warunki rozwiązania problemu bariery architektonicznej w domach. Takimi rozwiązaniami są zarówno krzesełka, podnośniki oraz platformy schodowe.

krzesełko schodowe

Krzesełka schodowe są zazwyczaj montowane wewnątrz mieszkania, dzięki którym mieszkańcy mogą korzystać z całej powierzchni mieszkalnej z pietrem włącznie. Istnieją również typy krzesełek montowanych na zewnątrz, które umożliwiają pokonanie stopni prowadzących do mieszkania lub domu. Krzesełka schodowe najczęściej montowane są na specjalnych szynach przymocowanych przy ścianie lub wzmacnianych poręczach schodowych.

Zalecane są dla osób o umiarkowanej lub małej niepełnosprawności ruchowej, a ich modele różnią się zazwyczaj rodzajem siedziska, napędem czy ogólnym stylem krzesełka.

 

W innych sytuacjach, jeżeli osoba porusza się na wózku inwalidzkim i jej niepełnosprawność ruchowa jest zdecydowanie większa, montowane są zarówno podnośniki jak i platformy schodowe. Charakterystyczne dla tych urządzeń są zarówno: ich zastosowanie jak i znacznie większa wytrzymałość wagowa. Platformy schodowe pozwalają na przetransportowanie człowieka razem z wózkiem inwalidzkim, bez konieczności przesiadania się na dodatkowe siedziska czy prosząc innych o pomoc.

platforma schodowa

W każdym przypadku to osoba korzystająca z krzesełka czy to z platformy jest w posiadaniu pełni kontroli nad jej poruszaniem się po schodach, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania, w nadziei na odzyskanie swojej samodzielności i niezależności, której każdy w życiu potrzebuje.

 

Instalacja „urządzeń dźwigowych” jak już wspomnieliśmy nie jest tania, jednak wiele osób może ubiegać się o specjalne dofinansowanie z PFRON, a nawet rozłożyć koszty na dogodne do spłaty raty w banku. Coraz częściej w przypadku większych rodzin, to właśnie najbliżsi dokładają się do sfinansowania zakupu sprzętu i instalacji, chcąc swoim rodzicom, dziadkom czy najbliższym pomóc w odzyskaniu niezależności i uwolnienia ich z więzienia, jakim stał się ich własny dom.

 

Rozwiązań na rynku pozwalających przezwyciężyć piętrzące się bariery architektoniczne jest sporo, a z każdym rokiem, wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i budownictwa z pewnością będzie ich przybywać, dlatego potrzebujący pomocy niepełnosprawni czy osoby starsze w całym kraju będą mogły skutecznie radzić sobie z przeciwnościami losu i powrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena