Optymalizacja kosztów pfron, dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i inne korzystne rozwiązania finansowe, skłaniają coraz większą liczbę przedsiębiorców do zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników w swoich firmach. Z tego powodu rośnie szansa na to, że również Tobie przyjdzie pracować z osobą niepełnosprawną. Dlatego warto byś poznał podstawy prawidłowiej interakcji w miejscu pracy z osobą niepełnosprawną.
1 – Co się stało? Jak to się stało? Czy taki się urodziłeś/urodziłaś?
Tak. Ten często popełniany błąd powodowany jest zwykłą ludzką ciekawością i brakiem świadomości, że jest to bardzo niewłaściwe pytanie. Niepełnosprawność to poważna kondycja życiowa. To nie to samo co przyjście do pracy z nogą w gipsie. Dyskusja o niepełnosprawności to BARDZO prywatna sprawa i jeżeli kiedykolwiek zostanie poruszona, zawsze powinna być inicjowana przez osobę niepełnosprawną.
2 – "miej wiarę a wszystko dobrze się skończy."
Nie sugeruj nic dotyczącego wiary lub przełomów w medycynie w odniesieniu do niepełnosprawności. Nie dodasz tą próbą nadziei nikomu. Zwłaszcza jeżeli nie wiesz nic o wierze danej osoby niepełnosprawnej. Jeżeli ktoś żyje z niepełnosprawnością, to z pewnością zna możliwości medycyny na tym polu, jak i swoje perspektywy – nie musisz mu o nich mówić.
3 – nie mów powoli lub głośniej do kogoś tylko dlatego, że jest niepełnosprawny.
"Niepełnosprawność" to opis dziesiątek typów i stopni różnych kondycji. Choć wydaje się to niewiarygodne, wciąż zdarzają się osoby, które zakładają, że każda osoba niepełnosprawna ma problemy ze słuchem lub pojmowaniem. Nawet przy najlepszych intencjach, głośne i powolne mówienie do osoby siedzącej na wózku, której słuch i zdolność pojmowania jest równa twojej, jest niezwykle obraźliwe.
4 – Jak chodzisz do łazienki?
Czy jest kiedykolwiek dobry moment w pracy, żeby pytać kogokolwiek o to, co i jak robi w łazience? Nie. Ciekawość lub chęć pomocy czasem jednak pcha, jak się okazuje, do zadawania tego rodzaju pytania. Pamiętaj, osoba niepełnosprawna Sama poprosi Cię o pomoc, jeżeli będzie jej potrzebować. I nie, nie będzie prosić Cię o pomoc w łazience.
5 – "Ale wyglądasz tak dobrze!" "nie widzę Cię jako osoby niepełnosprawnej"
Zdania tego typu sugerujące, że ktoś wygląda, pracuje i działa jak osoba pełnosprawna nie są komplementem. Wiele osób uważa jednak, że tak właśnie jest i że sugeruje się w ten sposób, że ktoś pokonał swoje ograniczenia. Prosty sposób, by zrozumieć jak takie zdanie brzmi dla niepełnosprawnego to podmienić w zdaniu słowo "niepełnosprawny" na inną cechę fizycznej aparycji i wyobrazić sobie, że ktoś w pracy mówi do ciebie: "pracujesz dobrze jak na kobietę " "nie patrzę na ciebie jak na osobę o tym kolorze skóry" "działasz szybko jak na osobę z nadwagą". Brzmi dziwnie i nieodpowiednio? Tak. Tak samo brzmią podobne "komplementy" o niepełnosprawności.
Wszystkie tego typu zwroty łatwo zapamiętać i zrozumieć czemu nie powinno się ich mówić. Nie powinny one jednak nikogo powstrzymywać przed interakcją z pracownikiem niepełnosprawnym.