Osoby w pełni sprawne fizycznie nie zdają sobie sprawy, jak dla osób niepełnosprawnych mogą być trudne z pozoru łatwe czynności jak wyjście z domu, czy wejście na pocztę. Bariery architektoniczne, bo o nich mowa, przysparzają wielu problemów, ale można się ich pozbyć dzięki dofinansowaniu. Jak się o nie ubiegać?

Data dodania: 2019-01-12

Wyświetleń: 1044

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niepełnosprawni: dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych

Czym są bariery architektoniczne?

Według przepisów polskiego prawa bariery architektoniczne to wszystkie utrudnienia w budynku, a także w jego otoczeniu, które ze względu na swoją konstrukcję, budowę czy sposób użytkowania uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają poruszanie się osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie - kto może się o nie starać?

O dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych mogą się starać wszystkie osoby (w tym niepełnoletnie), które spełniają następujące warunki:

  • posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (bądź orzeczenie równoważne z nim), natomiast w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności
  • jeżeli rodzaj niepełnosprawności nie jest wskazany w orzeczeniu, posiadanie zaświadczenia lekarskiego “wymaga likwidacji barier architektonicznych” (ważny 3 miesiące od momentu wystawienia)
  • posiadanie zgody właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego (o ile taka zgoda jest potrzebna)
  • posiadanie stałego zameldowania w mieszkaniu/domu, w którym konieczna jest likwidacja barier architektonicznych

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

W związku z tym, że zakres udzielanej pomocy różni się w zależności od miejsca zamieszkania, a dokładniej od Powiatowych Centrum Pomocy Rodzinie, wniosek o przyznanie dofinansowania należy złożyć w najbliższym takim punkcie względem miejsca zamieszkania. Druk można pobrać ze strony internetowej konkretnego PCPR lub jest dostępny na miejscu. Wniosek można składać przez cały rok.

Co należy dołączyć do wniosku?

  • kopię orzeczenia stopnia niepełnosprawności lub w przypadku osób małoletnich kopię orzeczenia o niepełnosprawności
  • jeśli z wnioskodawcą mieszkają inne osoby niepełnosprawne, kopię orzeczeń o stopniu ich niepełnosprawności
  • zaświadczenie o wysokości dochodów osoby niepełnosprawnej lub opiekuna/rodzica osoby niepełnosprawnej z trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku
  • ksero dokumentów potwierdzających opiekę nad niepełnosprawnym (dotyczy opiekunów)
  • zaświadczenie o rodzaju niepełnosprawności (jeśli nie zostało wskazane w orzeczeniu)
  • podstawa prawna do zameldowania w lokalu
  • zaświadczenie powiatowego kierownika Urzędu Pracy o statusie zawodowym
  • kopię decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego (jeśli jest pobierany)
  • kopię decyzji o przyznaniu świadczeń pomocy społecznej (jeśli pomoc została przyznana)
  • dokumenty potwierdzające finansowanie przebudowy budynku z innych źródeł (jeśli takowe występują)

Wartość dofinansowania

Niezależnie od tego, czy w budynku konieczny będzie montaż platformy dla niepełnosprawnych, czy krzesełka schodowego lub innego rozwiązania, wartość dofinansowania to 95% wartości realizowanego zadania, jednak kwota ta nie może być większa niż piętnastokrotne przeciętne wynagrodzenie. Dofinansowanie obejmuje nie tylko zakup wspomnianych urządzeń, ale także koszt robót czy materiałów budowlanych.

Od momentu złożenia wniosku PCPR ma 30 dni na udzielenie informacji dotyczącej decyzji w sprawie dofinansowania, jednak nie jest to równoznaczne z natychmiastowym otrzymaniem środków na likwidację barier.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena