Każdy rolnik, jeśli nie posiada na swoim gospodarstwie maszyny marki Fendt, to na pewno o niej słyszał. Jak to się stało, że z małej, rodzinnej firmy stała się ogromnym przedsiębiorstwem znanym na całym świecie?

Data dodania: 2018-11-15

Wyświetleń: 1798

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krótka historia marki Fendt

Początki

Historia marki Fendt sięga lat 30. ubiegłego wieku. To właśnie około roku 1930 synowie Johanna Georga skonstruowali w niewielkich rozmiarów kuźni swój pierwszy ciągnik. Synowie Fendt już od początku wiedzieli, jaki przyświeca im cel. Chcieli zrewolucjonizować rynek maszyn rolniczych, dostarczać rolnikom urządzeń  niezawodnych, które zoptymalizowałyby zarówno koszty pracy na roli, jak i czas na niej spędzony. Pierwszy ciągnik nosił nazwę “Diesellross”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “Koń Diesel”. Maszyna szybko została uznana przez właścicieli gospodarstw rolnych w całej Europie. Dzięki tej maszynie mogli zastąpić konie znacznie wydajniejszymi i bardziej wytrzymałymi maszynami tej niemieckiej marki.

Pierwszy ciągnik wyprodukowany przez markę Fendt miał moc 6 KM, a kilka lat po jego wyprodukowaniu, bo już w roku 1938 z linii taśm produkcyjnych zjechał traktor F18 o mocy 16 KM. Rok po tym wydarzeniu marka wypuszcza kolejną maszynę, która swą technologią wyprzedza ówczesne czasy. W 1939 roku na rynku pojawia się ciągnik, który wyposażony jest w dwucylindrowy silnik, chłodnicę, a także 4-biegową skrzynię. Można się spodziewać, że marka odnotowała kolejny sukces na swoim koncie, jednak istotny rozwój firmy nastąpił tuż po II Wojnie Światowej.

Rozkwit firmy

Już w roku 1953 marka Fendt wypuszcza na rynek serię ciągników “Dieselross F” o mocy 12 KM. Traktor z serii Favorit 1 zapoczątkował nowy trend na rynku ciągników rolniczych, nie tylko pod kątem jego wyposażenia, ale też wyglądu. Kolejne modele ciągników sprawiają, że marka podejmuje się masowej produkcji maszyn. Z taśm produkcyjnych zjeżdżają coraz nowocześniejsze modele, a każdy z nich charakteryzuje się większą mocą. Ciągniki tej marki produkowane są w tysiącach sztuk, a w latach 60. i 70. ich popularność stale rośnie. Urządzenia Fendt zaspokajają potrzeby już nie tylko tych rolników, którzy posiadają niewielką ilość ziemi, ale także tych, którzy zajmują się ogromnymi gospodarstwami o powierzchni wielu hektarów.

W latach 90. odnotowujemy kolejny rozkwit firmy. Na rynku pojawiają się takie serie ciągników jak Vario 2000, Farmer 300 czy Favorit 700. Pod koniec lat 90. zostają też wypuszczone do użytku ciągniki o całkowitej widoczności, co po raz koljeny zrewolucjonizowało świat maszyn rolniczych.


Historia marki Fendt to już prawie 90 lat sukcesów. Przez te wszystkie lata kolejne maszyny ewoluowały, były ulepszane, tak by zaspokoić potrzeby wszystkich rolników. Dziś marka Fendt jest jedną z najbardziej cenionych producentów maszyn rolniczych. Zajmują się produkcją nie tylko ciągników, ale także kombajnów i innych maszyn rolniczych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena