Udogodnienia w domu osoby niepełnosprawnej powinny być zaplanowane już na etapie projektowania budynku, ponieważ powszechnie stosowane rozwiązania architektoniczne i wnętrzarskie uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej wykonywanie nawet codziennych czynności. O jakich udogodnieniach mowa?

Data dodania: 2019-02-22

Wyświetleń: 1115

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie udogodnienia powinny znaleźć się w domu osoby niepełnosprawnej?

O tym, czy nieruchomość nadaje się na zamieszkanie osoby niepełnosprawnej, decydują z pozoru tak błahe aspekty jak szerokość drzwi czy wymiary poszczególnych pomieszczeń, a te powinny być dostosowane do możliwości ruchowych osoby w niej mieszkającej. Nawet takie detale jak wysokość włączników światła jest w przypadku osoby niepełnosprawnej bardzo istotna. Takie właśnie niuanse decydują o tym, czy dom nadaje się na zamieszkanie osoby niepełnosprawnej ruchowo. Jakie więc udogodnienia należy wprowadzić do przestrzeni mieszkalnej, by takiej osobie żyło się w niej dobrze?

Podnośnik wannowy

Nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także te w podeszłym wieku mogą mieć problem z wychodzeniem z wanny. Czynność ta wymaga użycia mięśni rąk w celu podniesienia całego ciała, a te w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych mogą być osłabione. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie podnośnika wannowego, który jest konstrukcją z siedziskiem, a jego wysokość regulowana jest za pomocą pilota. Istotny jest fakt, że takie urządzenie może być dopasowane do każdej wanny niezależnie od jej rozmiaru i kształtu. Wytrzymałość podnośnika to aż 140 kg!

Podwieszana umywalka

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w łazience jest montaż umywalki wraz z szafką znajdującą się pod nią. W przypadku osób niepełnosprawnych ten element uniemożliwia komfortowe skorzystanie z umywalki, więc umycie zębów czy twarzy staje się nie lada wyzwaniem!  Odpowiedzią na ten problem są podwieszane umywalki. Osoba niepełnosprawna może pod nią wjechać i czuć się w łazience swobodnie.

Lustro uchylne

Kolejnym problemem, z którego osoby pełnosprawne nie zdają sobie sprawy, jest brak możliwości przejrzenia się w wysoko zawieszonym lustrze w łazience. Świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych jest lustro uchylne, które daje możliwość regulowania jego położenia. Dzięki niemu osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mają możliwość manewrowania jego położeniem względem własnej osoby.

Platformy dla niepełnosprawnych

Największym problemem osób niepełnosprawnych ruchowo są te bariery architektoniczne, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się po domu, a są nimi m.in. schody. Na szczęście na rynku istnieją platformy dla niepełnosprawnych oraz specjalistyczne windy, które mogą być zamontowane w każdym domu. Takie urządzenia pozwalają osobie poruszającej się na wózku przemieszczać się pomiędzy piętrami budynku.

Chwytak

Podczas gdy podniesienie przedmiotu z podłogi dla osoby pełnosprawnej jest banalnie proste, dla osoby niepełnosprawnej jest to spore wyzwanie. Czynność ta może się bowiem zakończyć upadkiem z wózka. Tak proste urządzenie, jakim jest chwytak, rozwiązuje ten problem. Na rynku dostępne są też wersje z wbudowanym magnesem, które pozwalają na podnoszenie małych metalowych przedmiotów.

Wysuwana deska do krojenia/blat

Tradycyjne meble i zabudowa kuchenna nie pozwalają osobie niepełnosprawnej podjechać pod blat na tyle komfortowo, by móc na nim kroić, wyrabiać ciasto i wykonywać wszystkie inne czynności mające związek z gotowaniem. Zamontowanie wysuwanej deski do krojenia lub blatu niweluje ten problem i znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków przez osobę poruszającą się na wózku.

Osoba pełnosprawna nigdy w pełni nie zrozumie problemów, z jakimi codziennie muszą się mierzyć ludzie niepełnosprawni. Wyżej wymienione rozwiązania pomagają przynajmniej w pewnym stopniu uporać się z trudnościami dnia codziennego osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena