Wybór odpowiedniego podłoża ma niebagatelny wpływ na parametry wody i prawidłowy wzrost roślin w naszym akwarium. Przy wyborze podłoża kierować się należy szeregiem czynników. Jednak na pierwszy miejscu zawsze powinno być dobro mieszkańców zbiornika.

Data dodania: 2016-07-28

Wyświetleń: 1061

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ofercie sklepów znajdziemy różnego rodzaju podłoża do akwarium, co może niedoświadczonych akwarystów wprowadzić w niemałą konsternację. Wybór tego typu produktów powinien być przemyślany. W artykule przedstawione zostaną najpopularniejsze typy podłoży dostępne na naszym rynku.

  • Bazaltowe

Podłoża bazaltowe ze względu na swoją atrakcyjną czarną barwę polecane są przede wszystkim do akwariów, w których dominują barwni mieszkańcy. Ciemny odcień bazaltu wspaniale uwypukli intensywny kolor ryb czy krewetek. Istotne jest, że bazalt wykazuje neutralność, jeśli chodzi o wpływ na parametry wody w zbiorniku. Sprawia to, że stosować go można w praktycznie każdym typie akwarium słodkowodnego. Bazalt znajdziemy pod różną postacią – dostępny jest w formie żwiru, piasku i grysu.

  • Piaskowe

Podłoża do akwarium tego typu ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Piasek o dobrze dobranej granulacji jest świetny dla systemów korzeniowych roślin. Zadowolone z niego będą również ryby kopiące, które lubią grzebać w podłożu i budować w nim kryjówki. Jednakże ubite skupiska piasku mogą przyczyniać się do powstawania miejsc, do których nie dociera tlen oraz do gnicia korzeni roślinnych. Najlepszym wyborem będzie rzeczny piasek kwarcowy, który z reguły jest najczystszy.

  • Granitowe

Podłoże granitowe jest podobnie jak bazaltowe bardzo uniwersalne, gdyż nie przyczynia się do zmian parametrów wody. Należy jedynie uważać przy wykorzystywaniu skał granitowych, gdyż mogą występować w nich niewielkie ilości wapnia. Podłoża do akwarium tego rodzaju dostępne są w formie grysu, który może mieć różną granulację. Granit daje nam szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór koloru. Znajdziemy podłoża białe, szare czy nawet zielone lub czerwone.

  • Żwirowe

Żwir jest prawdopodobnie najchętniej wykorzystywanym podłożem. Dostępny jest w wielu wariantach granulacyjnych. Jednakże pamiętajmy, że dla roślin odpowiedniejsze są ziarenka o wielkości z przedziału od 1 do 3 milimetrów. Z kolei większy żwir lepiej się prezentuje oraz jest łatwiejszy w utrzymaniu. Jednakże wybierając podłoża przygotowane z innego żwiru niż kwarcowy należy uważać, gdyż pojedyncze ziarenka mogą mieć ostre krawędzie, które mogą poranić ryby kopiące.

  • Marmurowe

Podłoża marmurowe świetnie sprawdzą się w zbiornikach, których mieszkańcy wymagają twardej wody zasadowej. Ze względu na swoje właściwości nie nadaje się do akwariów roślinnych. Podłoża z marmuru posiadają wysokie walory estetyczne. Dostępne są głównie w kolorze białym oraz różowym. Ich ostre krawędzie sprawiają, że nie nadają się do zbiorników z rybami lubiącymi kopać oraz poruszać się przy dnie.

  • Kwarcowe

Podłoża, których składnikiem jest kwarc, cieszą się sporą popularnością. Wynika to z faktu, że nie wpływają w żaden sposób na parametry wody. Oprócz tego wyróżnia je niska cena oraz szeroka gama kolorystyczna. Podłoża kwarcowe znajdziemy w formie żwirów, grysów oraz piasków różnej granulacji.

Podłoża do akwarium roślinnego

Prowadzenie akwarium roślinnego wymaga podjęcia dodatkowych działań. Rośliny oczywiście będą rosnąc w standardowym podłożu. Jednakże ze względu na niewielką ilość składników mineralnych ich wzrost może nie być satysfakcjonujący. Aby zapewnić roślinom komfortowe warunki do wzrostu, możemy wzbogacić podłoże substratem podżwirowym. Można zdecydować się także na zakup specjalistycznego podłoża dla roślin. Substraty podżwirowe umieszczamy na samym dnie zbiornika, nakrywając je następnie standardowym podłożem w formie żwiru. Powstałe w ten sposób warstwy można dodatkowo oddzielić specjalną siatką, która zapobiegnie się ich wymieszaniu. Substraty podżwirowe stopniowo uwalniają makro oraz mikroelementy, zapewniając w ten sposób roślinom optymalne warunki do wzrostu. Z kolei podłoża specjalistyczne dostępne są w formie granulatu, który dostarcza roślinom substancje odżywcze oraz zmiękcza wodę i stabilizuje jej pH.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena