Tło to jeden z ostatnich elementów dekoracyjnych w zbiorniku na który powinieneś poświęcić najwięcej uwagi, to ono nadaje końcowy wyraz głębi akwarium. Na rynku akwarystycznym znajdziemy jej dwa rodzaje: wewnętrzne i zewnętrzne. Które z nich nadaje się dla hobbysty?

Data dodania: 2012-01-09

Wyświetleń: 1453

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ZEWNĘTRZNE TŁO DO AKWARIUM

Uniwersalne, tanie w wykonaniu i niesprawiające kłopotu w prowadzeniu. Raz wsunięte na tylną szybę akwarium nie wymaga czyszczenia, ale tworzony przez nie efekt wizualny pozostawia wiele do życzenia. Większość dostępnych na rynku projektów, a w tym szczególnie tanich przypomina raczej fototapetę niż tło strukturalne. Warto zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem tła z czarnego, nieco wygniecionego brystolu, który można w miejscach zagięć dekoracyjnie pomalować grafitową lub srebrną farbą. 

Z całą pewnością należy unikać wcześniej wspomnianych fototapet. Dlaczego? Wyglądają na tyle sztucznie, że nawet gęsta obsada roślin akwariowych nie jest w stanie przykryć ich kiczowatego efektu. Kosztują kilka do kilkunastu złotych za sztukę, ale ich odniesienie do naturalnego środowiska można przyrównać do barwnych kulek, wrzucanych na dno bojownika, uwięzionego w kuli.

MOŻE JEDNAK WEWNĘTRZNE?

Wewnętrzne tło do akwarium można polecić przede wszystkim doświadczonym hodowcom rybek. Kłopotliwe w utrzymaniu ze względu na swoją strukturę, wymaga regularnego i dokładnego czyszczenia. W jej zakamarkach może zalegać pokarm lub odchody słodkowodnych zwierząt. Rozwijające się w tym miejscu siedlisko bakterii to także potencjalne źródło chorób i bodziec do rozwoju glonów akwariowych. W zamian oferuje jednak niesamowite wrażenia wizualne. Niewielu akwarystów decyduje się także na takie tło ze względu na przestrzeń, jaką należy jej zagospodarować. W zbiornikach poniżej 100l nie ma właściwie możliwości na dobranie ładnego modelu – a jeśli nawet, to przestrzeń, którą trzeba będzie na nie poświęcić nie jest współmierna.

Zainteresowani mogą wybrać się do sklepu zoologicznego, kupić korzenie lub posadzić na tylnej ściance akwarium mech (na rozwiniętej siatce) , np. jawajski. Efekt będzie równie niesamowity.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena