We Wrocławiu można odwiedzić wyjątkową wystawę, której tytuł nawiązuje do największych osiągnięć ludzkiej kultury. Kuratorzy wystawy zadbali, by to nawiązanie jak najbardziej odpowiadało tak rozumianemu ujęciu tematu. Co można zobaczyć we wrocławskim Ratuszu?

Data dodania: 2016-03-09

Wyświetleń: 1200

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ideą wystawy było przede wszystkim przybliżenie największych skarbów Wrocławia. Zdecydowano się na rozszerzenie formuły doboru eksponatów na Dolny Śląsk, gdyż historia jego stolicy jest przecież nierozerwalnie spleciona z tym, co wydarzało się w regionie. To rozwiązanie sprawiło, że wystawa jest jeszcze bardziej interesująca dla osób decydujących się na jej odwiedzenie.

Liczba siedem wyznacza podstawowe kategorie, według których zostały pogrupowane zgromadzone eksponaty. W ten sposób zwiedzający wystawę mogą znacznie lepiej poznać i, co równie ważne, zapamiętać poznane wiadomości na temat danego eksponatu.

Na Dolnym Śląsku mieszały się języki. Nic zatem dziwnego, że jednym z obszarów tematycznych jest właśnie „Język”. Na podstawie „Księgi henrykowskiej”, w której zawarte są pierwsze słowa spisane w języku polskim. Osoby odwiedzające tę część wystawy usłyszą cztery języki obecne na Śląsku – polski, czeski, niemiecki i łacinę, młodsi zaś ujrzą żarna i będą mogli spróbować swoich sił w takim właśnie sposobie mielenia ziaren.

Innym powszechnie znanym wrocławskim cudem jest słynna Hala Stulecia. Budynek oczywiście wciąż można podziwiać, ale warto również poznać oryginalne plany, stworzone przez Maxa Berga. Przy okazji będzie można również poznać historię przebiegu budowy, jak również okoliczności powstania pomysłu całego przedsięwzięcia, wraz z pochodzeniem nazwy.

W dziedzinie religii Dolny Śląsk to przede wszystkim osoba św. Jadwigi, spoczywającej w podwrocławskiej Trzebnicy. We wrocławskim Ratuszu znajduje się XV-wieczna księga poświęcona dziejom życia tej świętej kościoła katolickiego. Krajobraz jest z kolei reprezentowany przez pochodzącą z 1561 roku mapą Dolnego Śląska. Jest to wyjątkowy zabytek sztuki kartograficznej.

Niewątpliwym cudem jest również wrocławska nauka. W części wystawy poświęconej tym zagadnieniom będzie można na własne oczy obejrzeć pierwsze na świecie czasopismo naukowe, które miało swoją siedzibę właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Innym dokumentem jest akt założycielski Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poza wspomnianymi zabytkami będzie można na wystawie zobaczyć o wiele więcej, dlatego warto rozważyć wyjazd do Wrocławia, by móc skorzystać z wyjątkowej okazji poznania prawdziwych pereł historii zarówno miasta jak i całego Dolnego Śląska.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena