W południowo-wschodniej Wielkopolsce, w krainie środkowej Warty, położona jest miejscowość turystyczna Osjaków. Co ciekawego dla turystów ma do zaoferowania Osjaków? Lasy, rzeki, zabytki i świetnie przygotowaną bazę turystyczną w postaci przystani wodnej, pola namiotowego, kwater, hoteli, restauracji i barów.

Data dodania: 2010-12-29

Wyświetleń: 2765

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ziemia osjakowska należy do najbardziej zalesionych terenów w województwie łódzkim. Sosonowe lasy są bogate w runo leśne i zwierzynę. Na północy region graniczy z Parkiem Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki. Na południu natomiast z Załęczańskim Parkiem Krajobrazowym.

Osią ziemi osjakowskiej jest rzeka Warta. Dolina rzeki obfituje w liczne starorzecza. Jedno z nich jest łowiskiem Polskiego Związku Wędkarskiego. Sama Warta również jest zarybiona, a wdłuż rzeki nie brakuje miłośników wędkowania. Szlak wodny Warty z Działoszyna do Konocpnicy wiodący przez Osjaków sprzyja organizowaniu spłwów kajakowych. W Osjakowie znajduje się miejsce wodowania.

Drugą rzeką stanowiącą prawy dopływ Warty jest mniej popularna i trudniej dostępna Wężnica. Wąska i kręta rzeczka świetnie nadaje się do ekstremalnych spływów kajakowych.W samym Osjakowie, a także w okolicach znajduje się kilka wartych uwagi zabytków. Chyba najciekawszym miejscem i perłą na skalę regionu jest budynek po synagodze - buźnicy żydowskiej, która została wybudowana na początku XIX w. i jest jednocześnie najstarszym budynkiem w Osjakowie. Na uwagę zasługuje również neogotycki kościół p.w. św. Kazimierza Królewicza, który jest najwyższą budowlą w okolicy. Wieża kościelna ma około 60 m wysokości. W przeszłości w Osjakowie i miejscowościach położonych wzdłuż Warty znajdowały się młyny i tartaki wodne. W tej chwili pozostał tylko jeden młyn w miejscowości Kajdas.Dla turystów chcących odwiedzić ten region Osjaków ma do zaoferowania szeroką bazę noclegową i gastronomiczną. Hotele, motele, bary, restauracje, kilkanaście kwater agroturystycznych, a także pole namiotowe dla mniej wymagających turystów. Mówić krótko jest w czym wybierać szukając noclegu i miejsca, w którym można zjęść.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena