Jeszcze kilka miesięcy i stoki górskie pokryją się grubą wartą śniegu. Jak wiadomo zima to najlepsza pora do uprawiania sportów zimowych, dlatego redakcja naszego serwisu postanowiła przybliżyć Państwu najpopularniejsze miejsca w polskich górach do uprawiania narciarstwa czy snowboardu.

Data dodania: 2010-09-09

Wyświetleń: 2256

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jazda na nartach od wielu lat jest jedną z głównych dyscyplin sportów zimowych. W ostatnim czasie wielką popularność zdobył także snowboard, zwłaszcza że w Polsce powstaje coraz więcej miejsc przystosowanych do uprawiania tego sportu. W ich sąsiedztwie znajduje się najczęściej nowoczesna baza noclegowa i gastronomiczna. Wszystko to, aby zachęcić turystów do wypoczynku w polskich górach i nie zostać w tyle za zagraniczną konkurencją. Udaje się to, ponieważ nasze góry w sezonie zimowym są licznie odwiedzane przez turystów, wielu z nich już wczesną jesienią rezerwuje noclegi w górach i rozpoczyna poszukiwania bezpiecznych i nowoczesnych wyciągów narciarskich i szlaków turystycznych.

W polskich górach znajdziemy zarówno stoki i szlaki narciarskie dla doświadczonych sportowców, jak i amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze snowboardem czy jazdą na nartach. Mogą oni skorzystać z pomocy instruktorów lub wziąć udział w szkoleniu dla snowboardzistów i narciarzy. W związku z coraz większym zainteresowaniem snowboardem i narciarstwem, pojawiło się wiele szkółek narciarskich, które oferują kompletną pomoc w nauce jazdy. W każdym większym ośrodku turystycznym w górach, znajdziemy taką szkółkę.

Największym w Polsce ośrodkiem turystyki górskiej i sportów zimowych jest leżące w Tatrach Zakopane. Jest tu bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, mimo, że ceny noclegów są tu trochę wyższe niż w innych regionach. Noclegi w Zakopanem trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ w okresie Nowego Roku i ferii zimowych panuje tu ogromny ruch turystyczny. Kasprowy Wierch i Gubałówka to jedne z najczęściej odwiedzanych polskich szczytów. W zimowej stolicy Polski znajdziemy trasy dla zaawansowanych turystów, jak i łatwiejsze odcinki, przystosowane dla początkujących. Inne znane ośrodki narciarskie w Tatrach znajdują się w Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej, w której panują świetne warunki do uprawiania snowboardu i narciarstwa. Nowoczesne, bezpieczne i dobrze oświetlone trasy to standard w Tatrach.

W Sudetach popularne wyciągi znajdują się w Szklarskiej Porębie, Zieleńcu, Siennie czy jednej z wizytówek Sudetów- Karpaczu. Sieć sudeckich szlaków jest bardzo gęsta i zróżnicowana- znajdą tu coś dla siebie zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Najwyższe pasmo górskie Sudetów -Karkonosze to prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki, narciarstwa i kolarstwa górskiego. W Karkonoszach znajduje się jeden z najpopularniejszych polskich szczytów- Śnieżka. Dobrze rozwinięta baza noclegowa i wiele atrakcji turystycznych przyciągają turystów do tego regionu.

Turyści chętnie odwiedzają także Beskidy. Ilość szlaków turystycznych i schronisk jest bardzo imponująca. Są tu zarówno modne miejscowości wczasowe, jak i miejsca, gdzie przetrwała bogata tradycja góralska. Najpopularniejsze szlaki narciarskie i wyciągi znajdują się w Krynicy, Szczyrku i Wiśle.

Malownicze i rozległe Bieszczady intrygują swoją tajemniczością. Charakteryzują się także piękną, nieskażoną przez człowieka przyrodą, uwagę przykuwają także opuszczone przez mieszkańców wioski. To świetne miejsce dla wszystkich, którzy szukają spokoju i ucieczki od cywilizacji. Stolicą bieszczadzkiego narciarstwa są Ustrzyki Dolne z wyciągami narciarskimi na Laworcie, Gromadzyniu i Małym Królu.

Dwa główne ośrodki narciarskie w Pieninach to Krościenko i Szczawnica. W Szczawnicy działa wyciąg krzesełkowy na Palenicę, dzięki któremu można szybko dostać się na widokowy grzbiet Małych Pienin.

Warto pamiętać, że w sezonie zimowym najpopularniejsze miejscowości oblegane są przez turystów, długie kolejki na wyciągi w znanych ośrodkach skutecznie mogą zniechęcić turystów, podobnie jak wysokie ceny. W najbardziej renomowanych miejscowościach turystycznych trzeba już powoli rezerwować noclegi na okres zimowy, ponieważ, jak co roku zainteresowanie turystów wypoczynkiem w polskich górach będzie ogromne.

KJ

Licencja: Creative Commons
0 Ocena