Wraz z nadejściem nowego roku wygasł program rządowy „Rodzina na Swoim”. W październiku 2012 Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak zaprezentował jego nową wersję „Mieszkanie dla Młodych”. Czego można spodziewać się po tym projekcie?

Data dodania: 2013-01-09

Wyświetleń: 1179

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rząd planuje wprowadzić w życie program „Mieszkanie dla Młodych” w 2013 roku. Podobnie jak „Rodzina na Swoim”, ma pomóc Polakom w zakupie własnego lokum, są jednak pewne różnice. Przede wszystkim forma pomocy - „Mieszkanie dla Młodych” ma oferować jednorazową dopłatę do kredytu w wysokości 10% (kredytu liczonego wg wskaźnika 1.0 wartości odtworzeniowej 1m2), natomiast wcześniej pomoc dotyczyła około 50% dopłaty do odsetek raty kredytu.

Po drugie, pomoc skierowana będzie wyłącznie do osób kupujących lokum mieszkaniowe i tylko z rynku pierwotnego. Odpadają więc domy, co było jednym z atutów „Rodziny na Swoim”. Natomiast decyzja o tym, by pod uwagę brać tylko nowe mieszkania, ma przyczynić się do wzrostu inwestycji mieszkaniowych. Z drugiej strony, dla wielu młodych Polaków ceny za nowe lokum mogą być barierą nie do przejścia.

Program rządowy „Mieszkanie dla Młodych” ma także uwzględniać dodatek prorodzinny. W przypadku, gdy ubiegający się o kredyt mają dziecko, otrzymują dodatkowe 5%, a jeśli w ciągu 5 lat od rozpoczęcia kredytu urodzi się kolejne dziecko, łączna dopłata do kredytu może wynieść 20%. To decyzja ukierunkowana na promowanie prorodzinnej polityki rządu.

Limit wiekowy osób ubiegających się dofinansowanie ustalono na 35 lat, być może w ten sposób zmniejszy się liczba osób, które mimo dojrzałego wieku zmuszone są mieszkać z rodzicami. Warto dodać, że maksymalna powierzchnia nieruchomości może wynosić 75 mkw. - rząd dopłaci do 50 mkw. (w przypadku singli 30 mkw).

Nie ma co ukrywać, że wprowadzenie tego programu w życie ułatwi decyzję o kupnie własnego mieszkania młodym ludziom. Natomiast jego brak może mieć negatywny wpływ na rynek nieruchomości, gdyż wstrzyma plany mieszkaniowe wielu z nich. Na razie jest to tylko projekt, o którym powinniśmy więcej dowiedzieć się w 2013 roku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena