Elewacje klinkierowe wciąż utryzmują się na topie wśród rozwiązań projektowych elewacji ścian zewnętrznych. Czym rzeczywiście jest klinkier i czemu zawdzięcza swą popularność? Przekonajmy się.

Data dodania: 2011-09-26

Wyświetleń: 1760

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

FELIETON

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klinkier, zaliczany do tworzyw ceramicznych, otrzymuje się z wypalania glin w temperaturze ok. 1300 stopni Celcjusza. Najczęściej otrzymuje się go z glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych i żelazistych. Produkty otrzymywane z klinkieru najczęściej to: cegły kominowe, płytki podokienne i posadzki, cegły budowlane oraz cegły kanalizacyjne.

Same płytki klinkierowe otrzymywane są z wypalenia glin wraz z piaskiem. Najczęstsze zastosowanie znajdują w zastosowaniach elewacji budynków, podłogach, ścianach czy też schodach i cokołach. Posiadają naturalne właściwości, które zapewniają im trwałość i odporność, m.in. na warunki atmosferyczne (mróz), korozję chemiczna, mchy, grzyby, a nawet na ogień itp. Stanowią także doskonałą izolację akustyczną

Do murowani cegieł klinkierowych stosuje się specjalne zaprawy murarskie i fugi przeznaczone do klinkieru. Elewacja klinkierowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Zabrudzoną wystarczy przemyć i znów będzie prezentowała się okazale.

Dzięki swej strukturze, klinkier stosowany w elewacjach, gwarantuje doskonały komfort ocieplenia. Ponadto cegła ceramiczna zalicza się do jednego z najstarszych, a zarazem najtrwalszych materiałów budowlanych. Nie straszny jej wiek, dlatego nawet po latach elewacje klinkierowe prezentują się doskonale. Klinkier doskonale prezentuje się w kompozycji z tynkiem, drewnem, szkłem, a nawet stalą. Jego elastyczność sprawia, że doskonale wkomponowuje się się w  elementy nowoczesnych fasad.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena