Posiadanie akwarium jest wspaniałą przygodą, dzięki której możemy obcować bezpośrednio z pięknem przyrody w naszym domu. Akwarystyka uczy nie tylko odpowiedzialności, ale również cierpliwości.

Data dodania: 2012-01-09

Wyświetleń: 2196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Urządzając akwarium niejednokrotnie trzeba wysilić wyobraźnię, na przykład podczas sadzenia roślin. Posiadanie akwarium to nie tylko przyjemność, ale również konieczność ciągłego dokształcania się. Początkujący akwaryści często nie wiedzą jak istotną rolę odgrywają reakcje chemiczne zachodzące w akwarium. Obieg cyklu azotowego jest podstawowym pojęciem, które powinno się poznać jeszcze przed założeniem zbiornika.

Aby uniknąć problemów związanych z nadmiarem związków azotu i fosforu w wodzie, należy przede wszystkim dostosować obsadę ryb do wielkości zbiornika. Podstawowym błędem jest przerybienie, którego efektem jest większa ilość odchodów, które rozkładając się uwalniają do wody toksyny. Pewną ilość związków azotu i fosforu są w stanie pochłonąć rośliny posadzone w akwarium, dla tego tak istotne jest, aby w miarę możliwości sadzić jak najwięcej żywych roślin. Nawet przy bardzo dużej ilości roślin należy pamiętać, że wodę w akwarium należy podmieniać. Podmiany polegają na odlaniu 20-30% wody raz na tydzień. W ten sposób usuwa się część toksyn i jednocześnie dostarcza się nowej porcji pierwiastków niezbędnych zarówno rybom jak i roślinom. Podczas podmiany można również oczyścić dno akwarium z zalegających odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu. Usunięty w ten sposób materiał biologiczny nie ulegnie rozkładowi w akwarium, dzięki czemu będzie w niej mniej toksyn.

Akwarystyka w bardzo dużym stopniu opiera się na dbaniu o odpowiednie parametry wody. Jeśli woda będzie czysta nie tylko pod względem wizualnym, ale również chemicznym, zarówno rośliny jak i ryby będą w lepszej kondycji. Wiele pozycji książkowych podaje informacje, że pewne gatunki są wrażliwie na pogorszenie jakości wody. Szczególnie wrażliwe gatunki przeważnie przypłacają życiem zbyt duże stężenie toksyn, gdyż w swoim naturalnym środowisku żyją w bardzo czystej wodzie. Nawet bardziej popularne i odporne gatunki ryb źle znoszą pogorszenie parametrów wody, przeważnie objawia się to utratą kolorów, nienaturalnym zachowaniem lub zwiększoną podatnością na choroby.

Zakładając akwarium należy kierować się przede wszystkim dobrem mieszkańców zbiornika, który w założeniu ma być miniaturą środowiska naturalnego. W tym celu należy zadbać nie tylko o wystrój, ale również o naturalne procesy które zachodzą w przyrodzie. Należy pamiętać, że gdy zadbamy o odpowiednie parametry wody, będziemy mogli cieszyć się naturalnym pięknem podwodnego świata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena