Na pewno wielu z Was zaintrygowała budowa i zachowanie tych stawonogów, lecz nigdy nie odważyli się na zakup tego zwierzaka. Dla tych z Was, którzy  obawiają się trudności w utrzymaniu tego zwierzęcia, mam krótki poradnik opisujący jak rozpocząć przygodę z hodowlą raków.

Data dodania: 2013-01-18

Wyświetleń: 10096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1)      Wybieramy gatunek - jest wiele ciekawych gatunków raków, jednak jeśli jesteśmy początkującymi akwarystami, to należy skupić się na gatunkach o najmniejszych wymaganiach i dużej tolerancji na twardość i inne parametry wody.  Osobiście uważam, że takim rakiem jest Procambarus Fallax potocznie zwany rakiem marmurkowym. Rak marmurkowy znosi temperaturę 4*C – 30*C oraz preferuje pH < 7.5. Przy niskim pH rak przyjmuje niebieską barwę. Należy pamiętać, że rak wymaga wody dobrze natlenionej.

rak marmurkowy

2)      Charakterystyka biotopu – następnym krokiem po wyborze gatunku, jest zapoznanie się z biotopem, w jakim raki przebywają w środowisku naturalnym.

W przypadku raka marmurkowego, są to rzeki, potoki, rowy, stawy, zbiorniki, jeziora itp. Tak więc mamy olbrzymie pole do popisu przy budowie jego otoczenia. Zasadniczo należy pamiętać, aby rak marmurkowy miał  zapewnioną odpowiednią liczbę kryjówek na czas wylinki. Przy dekoracji zbiornika sprawdzą się: żwir, korzenie i rośliny.

hodowla raka marmurkowego

3)      Aspekty techniczne – najpierw określamy wielkość hodowli. Dla jednego dorosłego osobnika przyjmujemy minimum 20l przestrzeni w akwarium.  Przyjmijmy, że będzie to akwarium o pojemności 60l. Raki wymagają dobrze natlenionej wody, więc za niezbędne wyposażenie naszej hodowli należy uznać filtr wewnętrzny z dyfuzorem napowietrzającym, który uniezależni nas od dodatkowego napowietrzacza. Warto wspomnieć, że im większa pojemność filtracyjna, tym rzadsza konieczność czyszczenia filtra. W hodowli raka marmurkowego grzałka jest całkowicie zbędna, zaś intensywność oświetlenia jest uzależniona jedynie od tego, czy zamierzamy w akwarium z rakami hodować rośliny akwariowe.

4)      Uruchomienie  i pielęgnacja – jako że rak marmurkowy jest mało wymagającym zwierzęciem, nie musimy czekać kilku tygodni na ustabilizowanie biologiczne zbiornika. Wystarczy, że napełnimy akwarium wcześniej przygotowaną wodą o temperaturze pokojowej (24h na pozbycie się chloru z wody w zupełności wystarczy). Warto zapewnić naszym pupilom sporą ilość roślinności w zbiorniku, aczkolwiek będzie ona pełniła funkcję pokarmową a nie ozdobną. Wybierając rośliny należy kierować się tempem wzrostu. Z moich obserwacji wynika, że bardzo lubią one dębówkę meksykańską. Nurzaniec natomiast nie wzbudza ich zainteresowania, więc warto wsadzić kilka sadzonek, gdyż nie będąc zjadanym, będzie pełnił funkcję ozdobną i zacieniającą zbiornik. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy raz na 2 tygodnie, podmieniając przy tym około 20% wody w akwarium.

5)      Karmienie - raczki karmimy codziennie, są w zasadzie wszystkożerne, smakuje im zarówno mięsko, jak i pokarm roślinny. Chętnie zjadają pokarm dla ryb w tabletkach i płatkach. Do ich diety warto włączyć parzoną marchewkę i sałatę .

 raczek marmurkowy

Jak więc widać hodowla raka marmurkowego wcale nie jest trudna, a naprawdę przynosi wiele radości i zadowolenia, zwłaszcza gdy obserwujemy jak je, chodzi czy linieje. Warte jest to obserwacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena