Akwarystyka ma dla nas zbawienny wpływ: uspokaja skołatane nerwy i obniża ciśnienie krwi. Jakie jeszcze ma zalety? Jak można urządzić swoje akwarium?

Data dodania: 2020-07-09

Wyświetleń: 843

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Akwarystyka - relaksujące hobby

Nie od dziś wiadomo, ze woda ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy i krążenia. Nie raz naukowcy udowadniali, że szum wody uspokaja, jednocześnie regulując ciśnienie krwi. Nie zawsze jednak można mieć ogródek z oczkiem wodnym lub mieć na tyle szczęścia, by mieszkać nad wodą. Z pomocą przychodzi akwarystyka – hobby, które niesie ze sobą wszystkie zalety spędzania czasu nad wodą.

Zalety posiadania akwarium

 1. Zdrowotne – przyglądanie się akwarium, wsłuchiwanie się w plusk wody odpręża, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi, co stabilizuje pracę serca. Nic więc dziwnego, że osoby z chorobami układu krążenia coraz częściej decydują się na zakup własnego akwarium. Dodatkowo ryby nie posiadają alergenów, dzięki czemu są idealnymi zwierzątkami domowymi dla alergików.

 2. Ozdobne – akwarium przy odpowiednim urządzeniu go oraz dbaniu o jego czystość, potrafi być świetną ozdobą pomieszczenia. Niejednokrotnie widzimy w restauracjach, przychodniach akwaria, które umilają czas czekającym na wizytę lub spędzającym czas w danym miejscu.

 3. Łatwa opieka – w porównaniu do innych zwierząt domowych rybki nie hałasują i nie brudzą, są mało wymagające. Dzięki temu stwarzają też mało problemu w ich utrzymaniu. Przy odpowiednim przygotowaniu akwarium, można zostawić rybki nawet na 2 tygodnie bez opieki.

 4. Edukacyjne i rozwojowe – dzięki posiadania akwarium z rybkami, które nie są wymagające jak na pierwsze zwierzątko domowe można nauczyć dzieci odpowiedzialności za drugą, żywą istotę. Jednocześnie akwarium stanowi element naszej kreatywności, to od nas zależy jak finalnie będzie wyglądało – jakich elementów ozdobnych użyjemy, jakie rybki wybierzemy. Uwalnia więc artystyczne zdolności.

Akwarystyka – style i rodzaje

Istnieje wiele rodzajów dekorowania akwariów, do najciekawszych zalicza się takie style jak:

 1. Holenderski (roślinny) – gdzie główną rolę odgrywają rośliny, a nie ryby. W takim stylu tworzy się piękne ogrody podwodne, gdzie ryby stanowią tylko dodatek.

 2. Naturalny – gdzie kreuje się akwarium na najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska. Trzeba dobrać odpowiednie podłoże i rośliny, aby zbudować otoczenie takie samo, jak w przyrodzie.

Jeśli chodzi o rodzaj wody wykorzystywanej do założenia swojego akwarium, dzielimy je na:

 1. Morskie – gdzie tworzy się podwodną rafę, jest to najbardziej wymagające akwarium w utrzymaniu, jednak odwdzięcza się feerią barw morskich ryb, które nie raz przewyższają swoimi barwami swoich słodkowodnych kuzynów.

 2. Słodkie – gdzie tworzy się akwen ze słodkowodnymi roślinami i rybkami, to najbardziej popularny typ akwariów

morskie

Akwaria – rodzaje

W sklepach znajdziemy wiele różnych rodzajów akwariów, m.in.:

 1. Akwaria proste – klasyczny zbiornik o prostokątnych ścianach, dostępny w różnych rozmiarach

 2. Akwaria profilowane – akwarium stworzone z czterech ścian i profilowanej przedniej szybie (wygiętej w odpowiedni sposób). W zależności od sposobu profilowania wyróżnia się:

 • Akwaria owalne – gdzie przednia szyba jest półokrągła, a najmniejszy rozmiar to 23l
 • Akwaria falowane – gdzie przednia ściana jest w kształcie fali
 1. Akwaria panoramiczne – sześciościenne akwaria, gdzie przednia szyba jest skrócona, dając miejsce dwóm dodatkowym ścianom narożnikowym, najmniejszy rozmiar takiego akwarium to 54l

 2. Akwaria narożne – lub inaczej je nazywając – trójkątne, to zbiornik o trzech ścianach, gdzie ściana frontowa jest profilowana, przeznaczone głównie do wstawiania w narożniku, najmniejsza pojemność takiego akwarium wynosi 70l

 3. Akwaria sześciokątne – zbiorniki o sześciu ścianach, w różnych wielkościach, zaczynających się już od 17,5l

 

Różnorodność kształtów i rozmiarów akwariów sprawa, że każdy znajdzie takie, które dopasuje do swoich potrzeb i będzie mógł je zagospodarować w dowolnym stylu. Wystarczy się zastanowić nad miejscem położenia akwarium, rodzajem rybek, jakie chcemy mieć i udekorowania wnętrza akwarium, dzięki czemu będziemy się czuli, jakbyśmy skradli do naszego domu kawałek jeziora czy oceanu. Przy takim zbiorniku wodnym pozostanie nam relaks i obserwacja podwodnego, magicznego świata.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena