Podstawowe kryteria wyboru
Przecinarki taśmowe różnią się od siebie przede wszystkim trybem pracy. Wyróżnia się przecinarki ręczne, grawitacyjne, półautomatyczne i w pełni automatyzowane. Oczywistą jest rzeczą, że ręczne, a więc także i najtańsze, będą doskonałe tam, gdzie obłożenie praca nie będzie zbyt duże, ale przydadzą się tam, gdzie wykonuje się pojedyncze elementy nietypowe, do których wykonania konieczny byłby żmudny proces programowania przecinarek automatycznych, który służyłby tylko do wykonania pojedynczych elementów.
Im wyższy stopień automatyzacji, tym szybciej można wykonywać stosunkowo duże partie elementów o takich samych parametrach, ale w parze z poziomem komplikacji przecinarki, idzie cena urządzenia, więc nie w każdej firmie opłacalny będzie montaż olbrzymiej przecinarki automatycznej.
Serwis i części
Nawet przecinarki najwyższej jakości, takie jak przecinarki Bomar, mogą ulegać awariom, a poszczególne elementy będą się zużywały (w różnym zresztą tempie) w wyniku normalnej eksploatacji. Oczywiście żadna firma nie powinna dopuścić do przestoju wynikającego z awarii urządzenia, dlatego jakoś obsługi serwisowej i okres gwarancji, jakim objęte są urządzenia, mają bardzo duży wpływ na wybór dostawcy pił taśmowych.
W przypadku wyeksploatowania poszczególnych elementów mechanizmu konieczna jest ich wymiana, która nie zostanie wykonana w ramach napraw gwarancyjnych. Warto więc kupić przecinarkę u dystrybutora, który zapewnia również dostępność oryginalnych części zamiennych do konkretnego modelu przecinarki. Są firmy, które sprzedają jedynie kompletne urządzenia, ale nie dostarczają materiałów eksploatacyjnych – jeśli kupisz tam przecinarkę, to w razie konieczności wymiany części, przestój się wydłuży ze względu na konieczność znalezienia dostawcy, a często również sprowadzenia części od producenta.
Na co zwrócić uwagę?
Poszczególne przecinarki różnią się między sobą specyfikacją techniczną. Najmniej istotnym elementem jest oczywiście waga, ponieważ przecinarka, raz ustawiona, nie musi być przestawiana. Ważna jest jednak na przykład wielkość elementów o różnym przekroju, które można obrabiać pod wskazanym kątem oraz rozmiary taśmy tnącej i sama jej konstrukcja (materiał, z którego jest wykonana). Poszczególne mu rządzenia mogą również pracować z różną prędkością taśmy tnącej. Ma to duże znaczenie, jeśli obrabiane materiały będą się między sobą znacznie różniły twardością, bo to ona określa, z jaką prędkością powinna poruszać się taśma, aby równo przeciąć element, powodując powstawanie jak najmniejszej ilości skrawków odpadowych. Każda przecinarka wyposażona jest w odpowiednio skonstruowany układ chłodzący i szczotki czyszczące taśmę – są one instalowane przez producenta i choć różnią się parametrami, nie stanowią kryterium wyboru przecinarki, ponieważ dobierane są odpowiednio do możliwości konkretnego urządzenia.
Zwróć uwagę także na koszt transportu urządzenia oraz możliwość skorzystania z przeszkolenia w zakresie obsługi maszyny – pamiętaj, że choć zasady działania przecinarek taśmowych są w zasadzie identyczne u wszystkich producentów, to ze względu na specyfikacje techniczną urządzeń może być konieczne wprowadzenie, które ułatwi korzystanie z konkretnych funkcji będących nowością lub usprawnieniem w stosunku do poprzednio używanego sprzętu.