Nie bez powodu kwestiami finansowymi związanymi ze sprzedażą nieruchomości zajmuje się kancelaria podatkowa. Jest to czynność, która przynosi dochód nie tylko nabywcy, ale i niemały także Fiskusowi, choć nie zawsze musi to być regułą. A co można zrobić, żeby nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości?

Data dodania: 2016-02-12

Wyświetleń: 1037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprzedaj po 5 latach.

Najprostszy sposób na to, żeby w pełni legalnie uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości, jest czekanie. Jeśli bowiem zbycie nastąpiło co najmniej 5 lat po terminie zakupu lub wybudowania, to podatku w ogóle nie trzeba płacić. Należy tylko pamiętać, że 5 lat liczy się nie od dziennej daty sprzedaży, ale od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (jeśli więc kupisz dom 2. stycznia, to w praktyce zamiast 5 lat, musisz czekać aż 6).

Skorzystaj z ulgi mieszkaniowej.

To skomplikowana ulga, która zakłada, że opodatkowaniu nie podlega dochód ze sprzedaży lokalu, jeśli kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości zastanie wykorzystana na własne cele mieszkaniowe. Szczegółowe warunki są jednak dość zagmatwane: kwotę ze sprzedaży nieruchomości można wydać na cele mieszkaniowe tylko w ciągu 2 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło zbycie. Po upływie tego okresu nie ma już możliwości skorzystania z ulgi.

Samą ulgę oblicza się jako iloczyn dochodów uzyskanych ze sprzedaży oraz kosztów poniesionych na własne cele mieszkaniowe dzielony przez przychód ze sprzedaży. Teoretycznie zatem, jeśli cały dochód ze sprzedaży zostanie wykorzystany na udokumentowane (to ważne) cele mieszkaniowe, podatku nie trzeba będzie płacić wcale.

Przy okazji podejmowania tematu wydatków na cele mieszkaniowe warto rozważyć jeszcze jeden wariant – bardziej skomplikowany zarówno pod względem prawnym, jak i praktycznym. Wydatkiem na cele mieszkaniowe będzie bowiem także nabycie gruntu innego niż budowlany. Tutaj jest jednak dodatkowy warunek – w ciągu 2 lat od daty nabycia teren musi zostać zaklasyfikowany do budowlanych.

Jak widać, możliwości jest tylko kilka, ale skorzystanie z nich łatwe nie jest, a przedstawienie odpowiednich dokumentów do US tym bardziej, dlatego najbezpieczniej do tego zaangażować specjalistów. Kancelaria podatkowa dzięki znajomości odpowiednich przepisów może uporać się ze wszystkimi formalnościami znacznie szybciej, a co jeszcze ważniejsze – bez błędów. Należy bowiem pamiętać, że terminy urzędowe biegną nieubłaganie i złożenie niewłaściwie wypełnionych dokumentów nie wydłuża ich ani nie wstrzymuje biegu.

Jako zaś że sam obrót nieruchomościami jest skomplikowany, wiąże się z wieloma formalnościami, nie tylko tymi na drodze podatnik-US, warto od samego początku korzystać ze wsparcia specjalistów, bo to pozwala działać szybciej i tym samym uniknąć opóźnień i błędów. Oczywiście w dobrej kancelarii podatkowej zawsze można uzyskać pomoc i dodatkowe wyjaśnienia – to nie jest tak, że zgłasza się ekspertom tylko określone informacje, a uzyskuje potwierdzenie zwolnienia z podatku. W najlepszych kancelariach zawsze można liczyć na to, że cała procedura zostanie objaśniona na tyle, na ile jest to w danym przypadku konieczne, aby podatnik wiedział i rozumiał jak przedstawia się jego sytuacja prawna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena