1 stycznia 2014 r. wejdą w życie zapowiadane od dawna zmiany w polskich przepisach dotyczących podatku VAT. Jaki wpływ na sposób rozliczania VAT przez przedsiębiorstwa będą miały nowe przepisy?

Data dodania: 1970-01-01

Wyświetleń: 1249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Termin wystawienia faktury

Do 31.12.2013 r. faktury powinny być wystawiane w ciągu 7 dni od daty transakcji. Od początku 2014 r. fakturę będzie można wystawić zarówno przed (nie wcześniej niż 30. dnia przed), jak i po transakcji (najpóźniej 15. dnia kolejnego miesiąca)

Podstawa opodatkowania

Wraz z nowym rokiem zmieni się również podstawa opodatkowania – nie będzie nią już sam obrót, czyli sprzedaż netto, ale pełna kwota zapłaty, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy lub usługobiorcy. Podstawa opodatkowania będzie zatem powiększana o koszty dodatkowe (takie jak np. prowizje, koszty opakowania, transportu czy ubezpieczenia) ponoszone przez nabywcę na rzecz sprzedawcy.

Moment powstania obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy przestanie być związany z datą wystawienia faktury, ale, co do zasady, będzie on powstawał z chwilą dostawy towarów albo wykonania usługi.

Prawo do odliczenia VAT od dokonanych zakupów

Prawo do odliczenia VAT wciąż będzie powstawało w momencie otrzymania faktury z chwilą powstania u sprzedawcy towarów lub usług obowiązku podatkowego. Skrócony zostanie jednak czas, w którym możemy dokonać odliczenia VAT – wynosić będzie on dwa okresy rozliczeniowe od momentu powstania obowiązku podatkowego. Dlatego właśnie po 1.01.2014 r. istotne będzie, aby odliczając VAT z otrzymanej faktury mieć pewność, kiedy u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nią udokumentowaną

Koniec zwolnienia z obowiązku podatkowego towarów używanych

W przypadku sprzedaży używanych towarów nie będzie już przysługiwało prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego - z ustawy o VAT zniknie bowiem definicja towaru używanego. W związku z tym przedsiębiorca wyprzedający wyposażenie lub środki trwałe będzie naliczał podatek VAT w taki sam sposób, jak od każdej innej sprzedaży.

Faktury korygujące

Od 1.01.2014 r. wystawiając fakturę korygującą pamiętać będziemy musieli o wskazaniu na niej przyczyny dokonywanej korekty. Prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania u sprzedawcy nie będzie natomiast uzależnione już od konieczności posiadania potwierdzenia jej otrzymania przez nabywcę

Licencja: Creative Commons
0 Ocena