Zwrot podatku za pracę za granicą to gra warta świeczki. Statystyczny Polak odzyskuje średnio 3 000 złotych nadpłaconego podatku za pracę w takich krajach jak Anglia, Niemcy, Holandia czy kraje skandynawskie. Ale jak mówi reklama, statystyczny czy uśredniony Polak nie istnieje, więc niewykluczone że odzyskasz znacznie więcej.

Data dodania: 2011-10-19

Wyświetleń: 1760

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pieniądze możesz odzyskać sam, pod warunkiem że lubisz papierologię, kontakty z urzędami oraz czujesz się mocny, jeśli chodzi o wypełnianie obcojęzycznych formularzy i znajomość odpowiednich przepisów i procedur obowiązujących w danym kraju. Mało znam osób uwielbiających biurokratyczne procedury, a Ty? Na wypadek gdybyś jednak chciał sam zmierzyć się z odzyskaniem podatku, przedstawię pokrótce jak to się robi.

Podatek odzyskujesz na podobnej zasadzie, jak krajowy. W zależności od kraju ustalona jest maksymalna kwota zwolniona od podatku. Jeśli Twoje zarobki nie przekroczą tego progu, należy Ci się zwrot całej kwoty oddanej w postaci zaliczek. Kończąc pracę pamiętaj, aby zabrać od pracodawcy dokumentację, która będzie niezbędna do uzyskania zwrotu. Dokumenty dołączysz później do zagranicznego zeznania podatkowego. Musisz zatem mieć zaświadczenie o zarobkach i odprowadzonych zaliczkach. Przykładowo w Wielkiej Brytanii jest to druk P-45. Na wszelki wypadek gromadź również odcinki płacowe, które dostaniesz przy każdej wypłacie (w Wielkiej Brytanii i Irlandii tzw. payslip’y). Tam również jest informacja o zarobkach i zaliczkach na podatek, więc są to pełnoprawne dokumenty do odzyskania nadpłaty podatku.

Zgromadzenie dokumentów to żadna sztuka, wystarczy tylko pilnować swoich spraw. Problemy mogą pojawić się, gdy przystąpisz do wypełniania zagranicznego formularza podatkowego. Druki znajdziesz w urzędzie skarbowym w danym kraju, na stronach internetowych skarbówek - w zakładkach dla imigrantów, albo na stronach polskich firm pośredniczących przy zwrocie podatku. Bo oczywiście rozliczyć się możesz już po powrocie do Polski. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak prawidłowo wypełnić jakąś rubrykę w zeznaniu, jeśli nie masz dobrego znajomego, na którego wiedzy możesz polegać jak na Zawiszy – lepiej zleć zadanie odzyskania podatku wyspecjalizowanej, doświadczonej firmie.

Jasne, że firma weźmie prowizję rzędu kilku, a w skrajnych przypadkach kilkunastu procent ale przynajmniej masz pewność, że nie będziesz „walczył” o swoje pieniądze przez kilka miesięcy. Dzięki pomocy firm odzyskujących podatki, cała procedura może zamknąć się nawet w ciągu tygodnia! Czym kierować się przy wyborze firmy, która pomoże odzyskać Twój podatek? Przede wszystkim patrzymy na prowizję – w przyzwoitej firmie opłata powinna być pobrana dopiero po zwrocie Twojego podatku. W ten sposób masz gwarancję, że będzie im zależało na sukcesie i naprawdę się dla Ciebie postarają. Patrz także na to, czy firma bierze jedną prowizję za wszystkie lata podatkowe. Specjaliści – jeśli zajdzie taka potrzeba – powinni postarać się w Twoim imieniu o uzyskanie brakujących dokumentów od pracodawcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena