Zwrot podatku należy się każdej osobie, która legalnie wykonywała pracę poza Polską. Jednak nie każdy wie o tym, iż rozliczając się z Urzędem Skarbowym, właściwym dla danego kraju, może uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, co wiąże się z dodatkową korzyścią materialną.

Data dodania: 2013-05-01

Wyświetleń: 1301

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwrot podatku od dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii

System podatkowy w Wielkiej Brytanii różni się od systemu polskiego, bowiem rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku kalendarzowego. Jeżeli zatrudnienie w Anglii jest kontynuowane, to o zwrot podatku można starać się po zakończeniu roku podatkowego (tj. 5 kwietnia). Natomiast w sytuacji opuszczenia UK bądź takiego zamiaru, można się ubiegać o zwrot podatku w trakcie trwania roku podatkowego. Należy również pamiętać, iż w przypadku legalnie wykonywanych prac sezonowych w Anglii, czyli przez okres od 3 do 6 miesięcy w roku, posiada się prawo do odzyskania całego zapłaconego podatku.

 

Dokumentem, na podstawie którego można odzyskać podatek, jest druk P45 (wszystkie 3 strony) lub druk P60, które pracownik powinien otrzymać od pracodawcy. Druk P60 jest wydawany po zakończeniu każdego roku podatkowego, natomiast druk P45 - po rozwiązaniu umowy o pracę z danym pracodawcą. Wielka Brytania jest krajem, w którym pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi tych druków, aczkolwiek jeżeli nie ma się w posiadaniu powyższych dokumentów, można wnioskować o zwrot podatku, wykorzystując do tego celu ostatni payslip, zawierający informację o łącznym dochodzie i zapłaconym podatku oraz dane i adres siedziby pracodawcy. W tym wypadku konieczne jest jednak, żeby na payslipie był podany National Insurance Number pracownika, a także widniała na nim informacja z kodem właściwego brytyjskiego organu finansowego. Mogą zaistnieć również sytuacje, iż nie posiada się żadnego z wymienionych powyżej dokumentów oraz nie ma możliwości ich uzyskania, lecz nawet w takiej sytuacji jest wyjście, gdyż możemy posłużyć się zaświadczeniem Statement of Earnings, które również wystawiane jest przez pracodawcę.

 

W Anglii wnioskować o zwrot podatku można do 6 lat wstecz. Terminy czasowe są zastosowane jedynie w stosunku do osób samozatrudnionych, gdyż zeznanie podatkowe zobowiązane są złożyć do 31 października, jeśli jest ono wysyłane w formie papierowej, albo do 31 stycznia, jeśli rozliczenie dokonywane jest w sposób elektroniczny. Jeśli chodzi o czas, w jakim należy spodziewać się decyzji urzędu, to nie powinno to trwać dłużej niż 6 miesięcy.

 

Wysokość ewentualnego zwrotu zależna jest od osiągniętych dochodów. Jeśli nie przekroczyły one kwoty wolnej od podatku w danym roku podatkowym, wtedy powinno się otrzymać całość nadpłaconego podatku. Średnio można otrzymać nawet 500£ zwrotu. Wysokość progu różni się z roku na rok i jest ustalana przez Inland Revenue. Aczkolwiek nawet jeśli zarobki przekraczają kwotę wolną od podatku, nadal można ubiegać się o zwrot podatku. Zwrot można otrzymać na dwa sposoby, poprzez czek przesłany na podany adres bądź poprzez przelew bankowy. Niestety w tym drugim wypadku Urząd realizuje przelewy tylko na konta w Wielkiej Brytanii.

      

 

Jeżeli i Ty pracowałeś w Wielkiej Brytanii, PAMIĘTAJ, że także możesz wnioskować o zwrot podatku!!!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena