Dowiedz się jak wygląda dzień z życia informatyka. Jeśli zastanawiasz się nad pracą w tej branży, sprawdź co Cię czeka w przyszłości. Informatyk dla wielu jest osobą, która ma wiele wspólnego z czarną magią, ponieważ tym dla tych ludzi są właśnie sprawy techniczne związane z komputerem. 

Data dodania: 2011-04-04

Wyświetleń: 2476

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komputery i internet to stosunkowo nowe zjawiska, jeśli spojrzymy na historię człowieka. Z tego też powodu starsi ludzie (ale nie tylko) mają problemy ze zrozumieniem działania komputera. Bardzo często jest on przez nich używany jedynie do kilku ograniczonych czynności na przykład przeczytanie wiadomości na portalu informacyjnym, uruchomienie komunikatora lub wejście na serwis społecznościowy. Ponad 60% internautów ogranicza się zaledwie do tych kilku czynności, dlatego też nie możemy się dziwić, że inne sprawy związane z komputerem są dla nich czarną magią. Zwykle ludzie nawet nie próbują szukać informacji na przykład w Google o problemie jaki mają z komputerem. Wolą w takich sytuacjach zadzwonić po informatyka - speca od owej czarnej magii. 

W pracy w branży informatycznej podczas naprawy komputerów spotykamy się niezwykle często z naprawdę błahymi problemami. Zdarzyło mi się spotkać nie raz z problemem przepełnienia dysku czy też odłączonym kablem sieciowym. Zdarzają się również problemy bardziej skomplikowane, nad którymi trzeba troszkę dłużej pogłówkować. Do takich sytuacji musimy zaliczyć awarię sprzętu czy też odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku. Są to już naprawy, w których liczy się doświadczenie, a czasem również odpowiedni sprzęt (ewentualnie kontakty).

Ile zarabia informatyk?

Informatycy różnie wyceniają swoje usługi. Za standardowe ponowne zainstalowanie systemu wraz ze sterownikami i programami liczą sobie zwykle 80-150 złotych. W przypadku poważniejszych awarii cena jest stosunkowo wyższa, a dodatkowo doliczane są koszta związane z wymianą i montażem nowych podzespołów. Tak więc jak widać można trochę zarobić naprawiając komputery, ale trzeba dysponować dużą wiedzą zarówno o sprzęcie, jak i darmowym oprogramowaniu, który możemy zainstalować na komputerze klienta. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena