Wraz z końcem lutego przestały do nas napływać deklaracje od pracodawców. W związku z tym zrodził się obowiązek wypełnienia własnej deklaracji podatkowej. W tym roku w Polsce zrobimy to po raz 25. W związku z tą (niekoniecznie sympatyczną) rocznicą, warto sobie przypomnieć, jak wyglądała historia PIT w Polsce.

Data dodania: 2018-03-20

Wyświetleń: 883

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

25 lat podatku dochodowego od osób fizycznych

PIT, czyli Personal Income Tax, w naszym kraju jest rozliczany zgodnie z przepisami Ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta, choć datowana na 1991 rok, weszła w życie w 1992, a po raz pierwszy deklaracje składaliśmy w 1993 roku (za poprzedni).

Początki PIT w Polsce

Na samym początku obowiązywały trzy stawki podatku: 20, 30 i 40%, które były uzależnione od dochodów danej osoby. Pierwsza kwota wolna od podatku wynosiła ponad 4 miliony złotych (sprzed denominacji, oczywiście) i stanowiła niespełna czterokrotność płacy minimalnej. Już wtedy pojawiło się sporo ulg, z których część znamy do dziś (jak te związane z celami mieszkaniowymi, czy rehabilitacją).

Zmiany stawek podatkowych

Nie minęło wiele czasu, kiedy stawki podatku poszły w górę – już w 1994 wyniosły 21, 33 i 45%. Taka sytuacja trwała 3 lata. W 1997 nieco obniżono stawki (każdą o 1%). W 1998 zdecydowano się na obniżenie ich do poziomu odpowiednio 19, 30 i 40%. W tej wysokości obowiązywały przez dekadę. Od 2009 mamy tylko dwie stawki – 18 i 32%.

Nowe ulgi i likwidacja popiwku

Z upływem czasu pojawiały się nowe ulgi podatkowe. Ponadto, jeszcze w 1996 zrezygnowano z tak zwanego popiwku – był on podatkiem od ponadnormatywnych wynagrodzeń, obciążającym przedsiębiorstwa, które przekraczały ustalany poziom wzrostu płac.

 

Dla odmiany, w 2001 roku niektóre ulgi zniknęły, by ponownie (w innych formach) pojawić się wraz z podatkiem Belki – podatkiem od dochodów kapitałowych. Również wtedy pojawiła się ulga odsetkowa, polegająca na odliczeniu odsetek od zaciągniętego kredytu.

1% na OPP

W 2003 po raz pierwszy mogliśmy zapłacić 99% podatku. Procent brakujący do stu, mogliśmy przeznaczyć na wybraną organizację pożytku publicznego (przelewając pieniądze na jej konto, czego teraz już nie musimy robić w wyniku uproszczenia procedury).

Kolejne przypływy (i odpływy) ulg

Dwa lata później, w wyniku ogólnego rozwoju w państwie, pojawiła się ulga na internet. Po drodze kilka innych zostało zlikwidowanych. Część wprowadzanych ulg została uznana jako niezgodna z konstytucją, znowu inne zniknęły gdzieś po drodze, ale za to wzrosły ulgi na wychowywanie dzieci.

Zmiany ustawy

Przy okazji wspominania o historii podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce, warto sobie uświadomić, że wspomniane powyżej to ważne, ale jednak tylko nieliczne zmiany, które pojawiały się w ustawie przez 25 lat. Była ona nowelizowana co najmniej 130 razy, co jest dość imponującym wynikiem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena