Kupowanie samochodu u naszych zachodnich sąsiadów wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Decydując się jednak na taką formę zakupu, trzeba mieć świadomość, że wiąże się to z dodatkowymi formalnościami, na które trzeba przeznaczyć pewną sumę.

Data dodania: 2016-06-13

Wyświetleń: 625

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że zakup auta za granicą może się odbyć na dwa sposoby: w komisie lub od osoby prywatnej. W tym pierwszym przypadku sprawa jest łatwiejsza: w procedurze sprzedaży od razu uzyskuje się rejestracje eksportowe, a także aktualne badania techniczne. Auto zostanie także zarejestrowane na wywóz eksportowy na nazwisko kupującego, przy czym często wymagane jest, by była to osoba, która będzie kierowcą. Oczywiście firma sprzedająca powinna także wydać fakturę zakupu, ewentualnie rachunek.

Realizując transakcję z osobą prywatną, należy zadbać o to, by przekazała ona dwa dokumenty: kartę pojazdu Brief-Teil II oraz dowód rejestracyjny Teil I. Niezbędna jest także jednobrzmiąca umowa kupna-sprzedaży. Dodatkowo na granicy trzeba wykupić ubezpieczenie tranzytowe.

Następny krok to przetłumaczenie kompletu dokumentów samochodowych. Są to tłumaczenia techniczne, więc konieczne będzie skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Niekiedy któryś z dokumentów jest dwujęzyczny, ale zwykle i tak potrzebne będzie potwierdzenie zgodności obu wersji przez tłumacza. Koszt takiego tłumaczenia wynosi około 100 – 150 złotych. Odbierając gotowe tłumaczenie, warto od razu wykonać kilka kserokopii.

Kolejny etap to wizyta w izbie celnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Tam należy złożyć uproszczoną deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz uiścić akcyzę, której wysokość uzależniona jest od pojemności samochodu (próg stanowi wartość 2000 cm sześciennych).

Jeżeli niemiecki przegląd techniczny jest ważny, zostanie on zaakceptowany w Polsce (oczywiście on też musi zostać przetłumaczony). W przeciwnym wypadku trzeba udać się do stacji diagnostycznej. Jeśli kupiony pojazd jest autem powypadkowym, potrzebne będzie jeszcze zaświadczenie pokolizyjne.

Na końcu z tymi wszystkimi dokumentami trzeba udać się do wydziału komunikacji i dokonać rejestracji samochodu. Należy wnieść stosowną opłatę i jeżeli rejestracja się powiedzie, organ samorządowy wyda tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Stały powinien być odebrany w przeciągu 30 dni.

Licencja: Copyright - zastrzeżona