Każdy zakupiony przez nas samochód podlega obowiązkowej rejestracji - niezależnie od tego, czy jest to nowy pojazd czy też używany. Rejestracja samochodu dokonywana jest w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu przypisanego do naszego miejsca zameldowania.

Data dodania: 2019-01-29

Wyświetleń: 1528

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rejestracja samochodu

Procedurę tą można przeprowadzić osobiście, może to też zrobić w naszym imieniu osoba, której damy specjalne pełnomocnictwo - jest ono darmowe w przypadku małżonka, wstępnego, zstępnego, brata lub siostry i płatne około 17 zł w przypadku innych osób. 

Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku rejestracji pojazdu z Polski? 

W przypadku nowego samochodu konieczne jest posiadanie dowodu tożsamości, który będzie musiał zostać okazany do wglądu. Obowiązkowym dokumentem jest dowód własności pojazdu (a więc na przykład faktura, którą otrzymujemy po dokonaniu zakupu). Dodatkowo, jeśli została wydana karta pojazdu to również powinniśmy ją ze sobą zabrać, tak jak wyciąg ze świadectwa homologacji oraz dowód uiszczenia opłaty recyklingowej (500 zł). Koszt rejestracji pojazdu to około 180 zł. 

W przypadku auta używanego trzeba mieć ze sobą wniosek o rejestrację, dowód osobisty do wglądu, potwierdzenie własności pojazdu, obecny dowód rejestracyjny wraz z przeglądem technicznym oraz stare tablice rejestracyjne. 

Co w przypadku rejestracji pojazdu z za granicy? 

Tutaj sytuacja jest odrobinę inna. Wśród obowiązkowych dokumentów do rejestracji nowego pojazdu powinno znaleźć się Świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu. Trzeba też uiścić opłatę recyklingową w kwocie 500 zł, a w przypadku aut spoza Unii Europejskiej także dowód odprawy celnej. Koniecznie trzeba też przedstawić dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, a także zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym. Konieczne są też tłumaczenia na język polski wszelkich dokumentów, jakie zostały sporządzone w języku obcym. Tłumaczenia powinien dokonać tłumacz przysięgły lub też właściwy konsul. Koszt rejestracji pojazdu z za granicy to około 256 zł. 

Jak widać, jeśli odpowiednio przygotujemy się do zadania, jakim jest rejestracja pojazdu - nic nie powinno nas zaskoczyć, a sama procedura powinna pójść szybko i sprawnie. Najlepiej przed udaniem się do urzędu sprawdzić, czy mamy wszelkie posiadane dokumenty. Później pozostanie nam jedynie zgłosić się do urzędu po nowe tablice rejestracyjne, jeśli takie będą miały być wydane - możemy dostać informacje o tym, że są do odbioru poprzez powiadomienie SMS.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena