Zakup używanego samochodu to nie lada wyzwania, szczególnie dla osób, które nie maja zbyt dużego pojęcia na temat samochodów. 

Data dodania: 2016-03-22

Wyświetleń: 739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakup używanego samochodu – na co zwrócić uwagę?

Jest to bowiem kilkuetapowy proces, który wymaga przemyślenia i szczegółowego sprawdzenia pojazdu, jaki zamierza się nabyć. 

Giełda samochodów używanych, komis samochodowy, ogłoszenia w Internecie - to najpopularniejsze źródła w których poszukuje się pojazdów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na zakup używanego pojazdu?

Samochody używane – stan karoserii

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest dokładny ogląd samochodu, który zamierza się nabyć. Warto skorzystać tu z pomocy znajomego mechanika, który wie, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę i dostrzeże niepokojące mankamenty karoserii, takie jak wgniecenia, zaprawki malarskie czy ewentualne ślady korozji. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek przesłanki co do kwestii oryginalności powierzchni, warto także udać się do specjalistycznego zakładu, który sprawdzi jakość i grubość lakieru karoserii.

Samochody używane – wnętrze

Bardzo dużo na temat ogólnego stanu używanego pojazdu można dowiedzieć się oglądając jego wnętrze. Należy sprawdzić stopień zużycia poszczególnych elementów samochodu, tj. kierownicy, gałki zmiany biegów oraz fotela kierowcy. Pozwoli to ocenić, jak bardzo eksploatowany był dany pojazd. Ponadto warto również zwrócić uwagę na wskaźniki licznika, w tym przede wszystkim na ilość przejechanych kilometrów.

Samochody używane – stan techniczny

Ogromne znaczenie ma także ogólny stan techniczny pojazdu. W tym celu należy przejechać się wybranym samochodem. Jeśli w jej trakcie pojawią się takie problemy jak niewłaściwa praca silnika, luzy zawieszenia czy stukanie ze strony skrzyni biegów to już na wstępnie dyskwalifikują one dany pojazd jako warty uwagi.

Bardzo ważna jest również kontrola podwozia pojazdu, podczas której możliwe jest sprawdzenie ogólnego stanu zawieszenia samochodu, a także zlokalizowanie potencjalnych wycieków i wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości. Wykonanie takiego badania to koszt około 100 zł. Należy także sprawdzić termin ważności badań technicznych – trzeba mieć bowiem na uwadze, iż aby pojazd mógł zostać dopuszczony do ruchu, musi zostać najpierw dokładnie skontrolowany przez stacje diagnostyczną według ściśle określonych procedur.

Licencja: Creative Commons