Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, zakup samochodu za granicą stał się dużo bardziej popularny, a wręcz powszechny. Nic w tym dziwnego, często za niewielką kwotę możemy znaleźć tam prawdziwe perełki. Najczęściej kupujemy auta z Niemiec, Francji, Belgi czy Niderlandów. 

Data dodania: 2021-05-06

Wyświetleń: 427

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakup pojazdu za granicą, czyli rejestracja pojazdu!

Badania dowodzą, że w pierwszej połowie 2019 r. zarejestrowano ponad 500 tys. używanych samochodów kupionych za granicami Polski – dla porównania to o ponad 60% więcej, niż nowych aut kupionych w analogicznym okresie w kraju.

Procedura zakupu samochodu jest bardzo prosta, nie różni się za bardzo od tej przeprowadzanej w Polsce. Należy pamiętać, że podstawą jest umowa kupna-sprzedaży, można sporządzić ją w dwóch językach, w niektórych przypadkach pozwoli to uniknąć później dodatkowych kosztów tłumaczenia. Jeżeli kupujemy auto w komisie, wystawiana jest nam imienna faktura bądź paragon, będący dowodem  zakupu.

Zwykle zakupiony przez nas samochód jest już wyrejestrowany w swym kraju macierzystym. Jeśli jednak zdarzy się, że pojazd nie został wyrejestrowany, dodatkowo posiada ważny przegląd i OC, to zgodnie z polskim porządkiem prawym można się nim przemieszczać przez 30 dni. Jeśli jednak samochód został wyrejestrowany, możemy przewieźć go na lawecie, a wszystkie formalności załatwić dopiero po powrocie do kraju. Niestety to rozwiązanie jest dość kosztowne. Najczęściej wybieraną więc opcją jest przyjazd do Polski zakupionym samochodem. Aby jednak dokonać tego w sposób uprawniony, należy zdobyć dla niego tymczasowe tablice wywozowe oraz ważne OC – często wydawane są one na kilka dni.  Wraz z zakupem auta powinniśmy otrzymać: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu (jeśli dotyczy).rejesta

Nieco więcej formalności czeka nas po przyjeździe do Polski. Niestety konieczna jest wizyta w Wydziale Komunikacji i Urzędzie Skarbowym. Należy rozwiązać kwestie dotyczące podatku akcyzowego, podatku od czynności cywilnoprawnych, tłumaczenia, opłaty recyklingowej i na końcu wymiany tablic oraz dowodu rejestracyjnego. Formularzy i druków jest sporo, co niestety wiąże się z poświęceniem swego czasu. Z ratunkiem przychodzą tu firmy wyspecjalizowane w załatwianiu tego typu formalności. Powierza się im kompleksową obsługę, a zatem załatwienie w naszym imieniu wszystkich niezbędnych spraw. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem rejestracja pojazdu wymaga przygotowania naprawdę sporego pliku dokumentów. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach, wszystkie kwestie mogą załatwić nawet w ciągu jednego dnia. Często proponowane są oferty hybrydowe – pomoc w rejestracji auta oraz ubezpieczenie OC/AC, są to rozwiązania najkorzystniejsze cenowo dla klientów.

Kupując auto za granicą, należy też pamiętać, o  obowiązujących nas terminach – na jego rejestrację mamy 30 dni od daty zakupu, lub sprowadzenia na teren RP, z kolei na złożenie deklaracji w sprawie podatku akcyzowego przewidziano 14 dni od momentu wprowadzenia pojazdu na teren Polski.

Oczywiście, jeśli jesteś osobą zorganizowaną i zdyscyplinowaną wszelkich formalności związanych z rejestracją auta kupionego za granicą możesz dokonać samodzielnie. Warto jednak podkreślić szereg korzyści, jakie przynosi powierzenie tego obowiązku wyspecjalizowanej firmie. Nie dość, że mamy pewność, że wszystkie niezbędne czynności zostały dokonane, nie przeoczyliśmy żadnych przepisów, to przede wszystkim jest to ogromna oszczędność czasu i energii. W dzisiejszych realiach, gdzie „czas to pieniądz” popyt na tego typu usługi stale wzrasta. Jest to swoiste ułatwienie i usprawnienie całego procesu, dzięki czemu szybciej możemy cieszyć się nowo zakupionym pojazdem. A to przecież jest najważniejsze!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena