I choć te mogą wydawać się zbędnym wydatkiem i nadmierną ostrożnością, to zdecydowanie się na niektóre oferty może przynieść sporo korzyści.
Jakie ubezpieczenia dobrowolne są dostępne?
Ofert polis nieobowiązkowych jest na rynku naprawdę wiele; dla rozróżnienia dzielone są według rodzaju polisy. To więc ubezpieczenia:
- komunikacyjne – np. Autocasco, Assistance, ubezpieczenie samych szyb, NNW (kierowcy, pasażerów),
- majątkowe – np. ubezpieczenie nieruchomości (budynków mieszkalnych, rolnych, firmowych), ruchomości, OC (lokatora, najemcy, w życiu prywatnym, przewoźnika), mienia firmowego, mienia będącego pod pieczą firmy ubezpieczonej,
- osobowe – np. na życie, NNW, kosztów leczenia, bagażu w podróży.
W przypadku samych ubezpieczeń dedykowanych małym, średnim i dużym przedsiębiorcom, w jednej firmie ubezpieczeniowej dostępnych może być nawet kilkadziesiąt różnych ubezpieczeń – osobnych dla konkretnego zawodu. Innej ochrony potrzebuje bowiem księgowa, a innej lekarz.
Które ubezpieczenia dobrowolne warto kupić?
Przeglądając pełną ofertę u jednego ubezpieczyciela, łatwo się zniechęcić – wybór jest tak ogromny, że aż nie wiadomo na co się zdecydować. Dlatego warto podejść do poszukiwań optymalnej polisy nieco inaczej: od określenia swoich potrzeb. Zamiast przeglądać ubezpieczenia i zastanawiać się, czy to konkretne będzie przydatne, lepiej spisać swoje oczekiwania względem ochrony i pod nie dobrać polisę. Jeśli więc:
- masz dom i często wyjeżdżasz na dłuższy czas – możesz potrzebować ubezpieczenia od kradzieży czy zalania,
- prowadzisz firmę budowlano-remontową – ubezpieczenie maszyn może uchronić ją przed dużymi stratami,
- masz samochód, który nie jest garażowany i parkowany na terenie strzeżonym – niewątpliwie przyda się AC z ubezpieczeniem od kradzieży,
- jesteś najemcą mieszkania, w którym mieszkasz ze zwierzętami – OC najemcy zabezpieczy cię przed opłacaniem skutków zniszczenia mienia właściciela lokalu przez czworonoga,
- planujesz podróż – ubezpieczenie bagażu da ci możliwość otrzymania odszkodowania za stracone przedmioty
i tak dalej. Dopiero po określeniu swoich potrzeb warto porównać między sobą dostępne oferty – co w sposób sprawny i wygodny można zrobić za pomocą darmowej porównywarki ubezpieczeniowej, np. na stronie https://kalkulatorocac.pl/. Dzięki niej nie trzeba wczytywać się w warunki ubezpieczenia każdej firmy czy odwiedzać kilkunastu agentów, by znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę.
W rzeczywistości każde ubezpieczenie dobrowolne można nazwać wartym wykupienia – jeśli zostało odpowiednio dobrane do potrzeb.