Główny podział ubezpieczeń to ten na polisy obowiązkowe i dobrowolne. Wykupienie tych pierwszych (jak OC komunikacyjnego czy OC rolnika) jest konieczne, co regulują odpowiednie ustawy. W przypadku dobrowolnych to sam potencjalny ubezpieczony decyduje o zakupie polisy. 

Data dodania: 2021-01-21

Wyświetleń: 474

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ubezpieczenia nieobowiązkowe – które warto wykupić?

I choć te mogą wydawać się zbędnym wydatkiem i nadmierną ostrożnością, to zdecydowanie się na niektóre oferty może przynieść sporo korzyści.

Jakie ubezpieczenia dobrowolne są dostępne?

Ofert polis nieobowiązkowych jest na rynku naprawdę wiele; dla rozróżnienia dzielone są według rodzaju polisy. To więc ubezpieczenia:

  • komunikacyjne – np. Autocasco, Assistance, ubezpieczenie samych szyb, NNW (kierowcy, pasażerów),
  • majątkowe – np. ubezpieczenie nieruchomości (budynków mieszkalnych, rolnych, firmowych), ruchomości, OC (lokatora, najemcy, w życiu prywatnym, przewoźnika), mienia firmowego, mienia będącego pod pieczą firmy ubezpieczonej,
  • osobowe – np. na życie, NNW, kosztów leczenia, bagażu w podróży.

W przypadku samych ubezpieczeń dedykowanych małym, średnim i dużym przedsiębiorcom, w jednej firmie ubezpieczeniowej dostępnych może być nawet kilkadziesiąt różnych ubezpieczeń – osobnych dla konkretnego zawodu. Innej ochrony potrzebuje bowiem księgowa, a innej lekarz.

Które ubezpieczenia dobrowolne warto kupić?

Przeglądając pełną ofertę u jednego ubezpieczyciela, łatwo się zniechęcić – wybór jest tak ogromny, że aż nie wiadomo na co się zdecydować. Dlatego warto podejść do poszukiwań optymalnej polisy nieco inaczej: od określenia swoich potrzeb. Zamiast przeglądać ubezpieczenia i zastanawiać się, czy to konkretne będzie przydatne, lepiej spisać swoje oczekiwania względem ochrony i pod nie dobrać polisę. Jeśli więc:

  • masz dom i często wyjeżdżasz na dłuższy czas – możesz potrzebować ubezpieczenia od kradzieży czy zalania,
  • prowadzisz firmę budowlano-remontową – ubezpieczenie maszyn może uchronić ją przed dużymi stratami,
  • masz samochód, który nie jest garażowany i parkowany na terenie strzeżonym – niewątpliwie przyda się AC z ubezpieczeniem od kradzieży,
  • jesteś najemcą mieszkania, w którym mieszkasz ze zwierzętami – OC najemcy zabezpieczy cię przed opłacaniem skutków zniszczenia mienia właściciela lokalu przez czworonoga,
  • planujesz podróż – ubezpieczenie bagażu da ci możliwość otrzymania odszkodowania za stracone przedmioty

i tak dalej. Dopiero po określeniu swoich potrzeb warto porównać między sobą dostępne oferty – co w sposób sprawny i wygodny można zrobić za pomocą darmowej porównywarki ubezpieczeniowej, np. na stronie https://kalkulatorocac.pl/. Dzięki niej nie trzeba wczytywać się w warunki ubezpieczenia każdej firmy czy odwiedzać kilkunastu agentów, by znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę.

W rzeczywistości każde ubezpieczenie dobrowolne można nazwać wartym wykupienia – jeśli zostało odpowiednio dobrane do potrzeb.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena