Szyby w samochodzie to jedne z najbardziej delikatnych i wrażliwych elementów, praktycznie w każdej chwili narażone są na uszkodzenia. Ich stłuczenia mogą być bardzo groźne dla kierowców a naprawa generuje sporo kosztów. Czy warto więc skorzystać z dedykowanego ubezpieczenia szyb? Ile to kosztuje i co najważniejsze, czy jest opłacalne?

Data dodania: 2021-07-21

Wyświetleń: 601

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie szyb w samochodzie - czy warto?

Na początku odrobina statystyk – wskazują one, że aż 95% uszkodzeń szyb samochodowych dotyczy szyb przednich, czołowych. Badania przeprowadzone przez brytyjską firmę Autoglass dowodzą, że w 29% przypadków przyczyną uszkodzenia szyby samochodowej są kamienie leżące na jezdni lub uszkodzona nawierzchnia asfaltu. Kolejne 16% szkód wyrządzają zmiany temperatury, w 5% powodem uszkodzeń są akty wandalizmu. Aż 27% właścicieli pojazdów postanawia wymienić przednią szybę dopiero wówczas, gdy  usterka uniemożliwia im dalszą jazdę. Niestety aż 40% kierowców bagatelizuje wszelkie rysy i małe pęknięcia. A najważniejsze powinno być przecież bezpieczeństwo nas drodze  i odpowiedzialność – także wobec innych uczestników ruchu. Ponadto za jazdę z uszkodzoną szybą grozi mandat a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Uszkodzona szyba obok przebitej opony jest najczęściej występującą szkodą w samochodach. Może wydawać się drobnostką, jednak jej wymiana to koszt co najmniej kilkuset złotych. Naprawy te bardzo rzadko finansowane są z ubezpieczenia autocasco, przede wszystkim z obawy przed utratą zniżek oraz zwiększeniem wartości składki AC w przyszłości. Doskonałą alternatywą jest więc niezależna, kupowana przy OC oferta ubezpieczenia "auto szyba". Zapewnia nam ona gwarancję wymiany zbitej, uszkodzonej szyby, bez wpływu na wysokość składki AC. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych ma w swej ofercie taką opcję, choć należy uważać na zapisy warunków poszczególnych ubezpieczycieli, bowiem znacznie różnią się od siebie. Podobnie tez cena, choć zwykle oscyluje ona w granicach 60-150 zł za rok. Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie szyby, należy mieć na względzie, że zwykle zostanie ona zastąpiona tzw. zamiennikiem, a nie oryginalną częścią od producenta, który naturalnie musi posiadać wszystkie niezbędne atesty i wymagania. Wyłącznie w przypadku, gdy na rynku nie jest dostępny zamiennik, wówczas towarzystwo jest zobligowane  do zakupu i  wymiany na szybę markową. Opcja „auto szyba” nie obejmuje również napraw szyberdachu oraz szyb panoramicznych.

Ubezpieczenie szyby jest dość tanim produktem, a daje nam znacznie większy komfort jazdy. Chyba każdy z nas, choć raz, wymieniał już w swoim życiu szybę w samochodzie, dlatego zarówno ze względów ekonomicznych jak i dla własnego bezpieczeństwa warto wykupić dodatkowa opcję „Auto szyba”, gwarantującą w takim przypadku pomoc ubezpieczyciela. Przy wyborze odpowiedniej polisy sprawdź jednak warunki oferty i zobacz, czy odpowiadają one Twoim oczekiwaniom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena