Każdego roku szukamy taniej polisy samochodowej. Często niska cena wiąże się jednak z niskim odszkodowaniem po wypadku. Jednym z elementów mających wpływ i na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego i na wysokość odszkodowania jest udział własny. Nasz artykuł pomoże Ci dobrze wybrać polisę poprzez zarządzanie wysokością udziału własnego.

Data dodania: 2011-05-12

Wyświetleń: 1833

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kierowcy kupujący ubezpieczenie OC kierują się przy jego wyborze przede wszystkim ceną. Na takie zachowanie nie koniecznie powinien się decydować kierowca z nowym i relatywnie dużo wartym samochodem. Ubezpieczenie pełne, czyli OC + AC kupujemy przecież po to, aby otrzymać dobre oszkodowanie jeśli nasze auto ulegnie wypadkowi, awarii bądź zostanie skradzione. Często jednak nie możemy sobie pozwolić na duży wydatek finansowy z jakim wiąże się zakup ubezpieczenia Autocasco. Co zrobić w takiej sytuacji?

Na wysokość składki za polisę Autocasco wpływ ma bardzo wiele elementów, takich jak nasza historia ubezpieczeniowa, wiek, miejsce zamieszkania, posiadany pojazd itp. Są to jednak elementy niezmienne, a więc nie dające nam możliwości obniżenia ceny ubezpieczenia. Takim elementem jest jednak na pewno udział własny.

Udział własny to wyrażona w umowie (Ogólne Warunki Ubezpieczeń Komunikacyjnych i polisa) suma, o którą towarzystwo ubezpieczeniowe pomniejsza należne nam odszkodowanie. Suma ta może być wyrażona kwotowo bądź procentowo, a większość firm ubezpieczeniowych pozwala wybierać spośród kilku dostępnych progów udziału własnego.

Wybierając polisę z wyższym udziałem własnym obniżamy wysokość składki, ale jednocześnie sprawiamy, że nasze ewentualne odszkodowanie zostanie pomniejszone o większą kwotę. 

Przykład:

Koszt polisy OC+AC wynosi 2400 zł z 10% udziałem własnym.

Oznacza to, że w przypadku szkody wycenionej na np. 8000 zł, 10% z tej kwoty, czyli 800 zł będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Zwiększając udział własny do 20% obniżymy cenę polisy często nawet o kilkaset złotych. Możemy również znieść udział własny, tak aby wynosił on 0% jednakże będzie się to wiązało ze znaczącym wzrostem ceny.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie pozwalają jednak znieść udziału własnego poniżej pewnego minimalnego poziomu. Ma to miejsce zwłaszcza przy polisach chroniących przed kradzieżą i jest spowodowane przede wszystkim potrzebą zabezpieczenia się przed nadużyciami i oszustwami ubezpieczeniowymi. W takim wypadku pozostaje nam zakup polisy z najniższym oferowanym udziałem własnym bądź poszukanie innego ubezpieczyciela. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wysokości udziału własnego dobrze zastanówmy się na czym nam zależy: na niskiej cenie polisy czy możliwie wysokim odszkodowaniu.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena