Podróżowanie to ogromna pasja i zamiłowanie wszystkich osób ciekawych świata, zainteresowanych poznawaniem nowych miejsc, ludzi, kultur. Niestety oprócz przyjemności często należy wykazać się sporym zorganizowaniem oraz koniecznością sprawnego planowania. 

Data dodania: 2021-07-15

Wyświetleń: 867

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto wykupić ubezpieczenie podróżne? Co daje polisa ubezpieczeniowa za granicą?

Przed każdą wyprawą czeka nas mnóstwo  przygotowań – począwszy od znalezienia biletów lotniczych, miejsc noclegowych, sprawdzenia obowiązkowych szczepień czy innych obostrzeń panujących w kraju, do którego się wybieramy. W natłoku wszystkich obowiązków, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu w podróży - to jedna z kluczowych determinant dająca ogromne poczucie bezpieczeństwa, umożliwiająca zadowolenie i beztroskę w czasie zagranicznego wyjazdu.  

Jeśli jesteś ubezpieczony a Pracodawca odprowadza za Ciebie składki zdrowotne, to przysługuje Ci bezpłatna opieka medyczna lecz wyłącznie na terenie Polski. Poza granicami kraju, nasze ubezpieczenie przestaje istnieć. W krajach Unii Europejskiej, pewną ochronę daje nam karta EKUZ, którą bezpłatnie można wyrobić w oddziałach NFZ. Jednakże nie gwarantuje ona pełnego bezpieczeństwa, za niektórą pomoc medyczną, mimo jej posiadania należy zapłacić.  Ponadto, karta ta jest uznawana wyłącznie w publicznych placówkach medycznych Unii Europejskiej i gwarantuje otrzymanie wyłącznie podstawowej opieki zdrowotnej. Najlepszym wyborem, zapewniającym kompleksową ochronę jest więc wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Często to koszt kilkudziesięciu złotych, a komfort podróżowania – bezcenny.

Ubezpieczenie turystyczne można wykupić na podróż do dowolnego miejsca na świecie, bez żadnych ograniczeń. Podstawowa wersja zapewnia pokrycie przez Ubezpieczyciela wszystkich  potencjalnych kosztów związanych z opieką medyczną oraz transportem medycznym do Polski. Jest to szczególnie ważne dla uczestników dalekich wypraw, stawiających na egzotyczne kierunki, gdzie system opieki zdrowotnej nie jest wystarczająco dobrze rozwinięty. W niektórych z zagranicznych państw opieka medyczna może być też bardzo kosztowna, w przypadku zachorowania czy wypadku koszty leczenia mogą sięgać nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. Podróżując do odległych, popularnych  krajów np. Zanzibar, Australia, Meksyk, Kenia czy Filipiny z kolei to transport może być bardzo kosztowny. Dlatego w tych wszystkich przypadkach należy zabezpieczyć się odpowiednio wysoką sumą gwarancyjną ubezpieczenia, warto zwrócić na to uwagę.

Kolejnym atutem polisy ubezpieczeniowej jest zapewnienie wsparcia po powrocie do kraju, ubezpieczyciel pokrywa koszty rehabilitacji, polisa może zawierać też ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Dla wspinaczy, osób kochających górskie wędrówki istotnym aspektem jest również pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa medycznego.  Są to olbrzymie koszty, sięgające setek tysięcy złotych, więc w przypadku planowania takich wędrówek, koniecznie należy wykupić stosowną polisę, Akcje ratownictwa wysokogórskiego sięgają setek tysięcy złotych, w zagranicznych krajach nie ma ochotniczych, darmowych służb, jak GOPR działający w Polsce. Czasem więc niewielki kłopot, jak złamanie nogi w górach, uniemożliwiających samodzielne zejście, może spowodować niebotyczne rachunki.

Nieodzowną usługą, będącą w pakietach ubezpieczenia turystycznego jest także pomoc tłumacza, który ułatwi swobodną komunikację w języku ojczystym z lekarzami,  ratownikami, pomoże też w załatwieniu spraw organizacyjnych, takich jak przebookowanie biletów czy przedłużenie rezerwacji w hotelu.

Niewątpliwie. zakup ubezpieczenia turystycznego daje gwarancję bezpieczeństwa i poczucie komfortu podczas podróży. Zwykle kluczowym czynnikiem, którym kierujemy się podczas planowania zagranicznych wycieczek jest cena. Porównujemy linie lotnicze, hotele, rozmaite standardy, szukamy oszczędności, jednak wydatku na polisę ubezpieczeniową w żadnym razie nie należy pomijać. Zapewnia nam komfort psychiczny i może uchronić przed ogromnymi kosztami, bezwzględnie zawsze należy o tym pamiętać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena