Dokonując zakupu pojazdu, zmuszeni jesteśmy do jego rejestracji oraz wykupienia polisy OC, a więc ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Daje ona ochronę w przypadkach, gdy wyrządzimy szkodę osobom trzecim, wówczas to zakład ubezpieczeń przejmuje wszystkie ekonomiczne skutki szkód wyrządzonych innym użytkownikom.

Data dodania: 2021-05-10

Wyświetleń: 467

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto wykupić AC dla swojego auta?

OC nie zapewnia jednak żadnego odszkodowania ani partycypowania w kosztach naprawy swojego auta. W takich przypadkach warto mieć AC, czyli AutoCasco. Czymże jest ubezpieczenie AC, ile kosztuje  i jakie korzyści przynosi?

Autocasco to fakultatywne, dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest zabezpieczenie pokrycia finansowych konsekwencji szkód powstałych z własnej winy, na skutek kolizji czy wypadku drogowego. Innymi słowy, polisa AC jest gwarancją wypłaty odkodowania za naprawę swojego pojazdu. Jest ona niezwykle ważna, dla osób, które codziennie pokonują setki, dziesiątki kilometrów, a szczególnie dla młodych, niedoświadczonych kierowców. Na drogach jest dziś coraz więcej pojazdów, zachowanie bezpieczeństwa staje się więc bardziej wymagające. Statystyki są zatrważające, według Raportu Komendy Głównej Policji tylko w 2020 r. doszło do 23 540 wypadków drogowych, w których rannych zostało 26 463 osób - z winy kierujących pojazdami powstały 20 999 wypadki (czyli 89,2% ogółu), zgłoszono także 382 046 kolizji drogowych. Główną przyczyną wypadków drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Statystyki są niechlubne, w 2019 r. to w Polsce zanotowano najwyższy w całej Unii Europejskiej wskaźnik zabitych na 100 wypadków. Bezsprzecznie, niezależnie od doświadczenia i poziomu zaawansowania, kierując pojazdem należy wykazać pokorę oraz pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa, jednakże polisa AC zapewnia pewien dodatkowy komfort i spokój ducha, gdyż zapłata za naprawdę pojazdu, nawet przy niewielkiej kolizji to najczęściej koszt rzędu kilku tysięcy złotych...

Ponadto polisa AC chroni przed kradzieżą samochodu. Kolejna porcja statystyk, dostarczona przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego - Samar wskazuje, że w 2020 r. w Polsce skradziono łącznie niemalże 7 tys. samochodów. Marki będące najczęstszym celem łupów to Toyota, Audi, BMW i Volkswagen. Autocasco rekompensuje finansowo utratę samochodu, dzięki czemu masz środki na zakup nowego pojazdu. Posiadając ubezpieczenie AC możesz również sfinansować naprawę auta w sytuacji, gdy sprawca uszkodzenia nie jest znany. Niestety, nierzadko zdarza się, że sprawca ucieka z miejsca wypadku, szczególnie na parkingach w centrach handlowych.

Jeśli posiadacz Autocasco, zakład ubezpieczeniowy zapłaci  również za uszkodzenia spowodowane klęskami żywiołowymi czy stratami powstałymi na skutek zderzenia z dzikim zwierzęciem. Zniszczenia, które są wynikiem kolizji ze zwierzętami są często bardzo dotkliwe i kosztowne, podobnie następstwa pożarów, powodzi czy silnego gradobicia, na które nie masz zupełnie wpływu.

Korzyści z AC jest naprawdę sporo, jednak większość z nas boi się jego ceny… Niepotrzebnie, należy obalać mity drogiej polisy AC. Oczywiście wysokość składek zależy od wariantu, jaki wybierzemy. Na rynku oferowane są rozmaite pakiety, począwszy od minicasco, gwarantującego odszkodowanie za najpoważniejsze szkody, po najszerszy pakiet obejmujący pokrycie wszelkich kosztów opisanych powyżej następstw. Jakie więc ubezpieczenie wybrać? Wszystko zależy od wartości samochodu -  by znaleźć najlepszą ofertę, warto korzystać z doradztwa profesjonalnych agencji ubezpieczeniowych. Podając parametry pojazdu, firma ubezpieczeniowa przedstawi najkorzystniejsze warianty. Przekonajcie się sami, korzyści jakie może przynieść ubezpieczenie AC znacznie przewyższają koszty zakupu polisy, przy tym zabezpieczenie finansowe daje również duży spokój i komfort psychiczny kierowcom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena