Zakup nowego samochodu zawsze wiąże się z szeregiem formalności – jako kierowcy nie możemy tego w żaden sposób obejść. Poza zarejestrowaniem pojazdu na nasze dane obowiązuje nas także wykupienie stosownych ubezpieczeń. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie polisy komunikacyjne są obowiązkowe, zdecydowana większość z nich jest dobrowolna. Jakie zatem wymogi przed nami stoją, zanim wsiądziemy za kierownicę?

Data dodania: 2020-09-03

Wyświetleń: 686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Które ubezpieczenia samochodowe są obowiązkowe?

Obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe

Jedynym ubezpieczeniem, jakie bezwzględnie musi zostać wykupione, jest OC. O tym obowiązku informuje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Brak aktualnej polisy OC może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Przede wszystkim, w razie kontroli pojazdu, możemy otrzymać mandat nawet w wysokości 4000 zł. Chociaż kierowcy w Polsce nie muszą posiadać przy sobie dokumentacji ubezpieczeniowej, to jednak policja może telefonicznie sprawdzić, czy rzeczywiście figurujemy w rejestrze. W razie braku potwierdzenia sprawa może skończyć się dla nas nieprzyjemnie. OC jest potrzebne nawet w przypadku samochodów, które stoją w garażu i nie są zazwyczaj używane.

Polisa OC to zatem coś, o co musimy zadbać w pierwszej kolejności. W jaki sposób znaleźć najbardziej korzystną ofertę? Wbrew pozorom wcale nie musimy zapoznawać się z informacjami na stronach wszystkich dostępnych ubezpieczalni. Zamiast tego możemy skorzystać z Ocenapolis, czyli narzędzia, które pozwala na zestawienie propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki tej porównywarce możemy w szybkim tempie przejrzeć poszczególne możliwości, a następnie wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Jednocześnie możemy w ten sposób wyszukać najtańsze ubezpieczenie OC.

Co obejmuje OC?

OC przede wszystkim zabezpiecza nas, kierowców. Chroni przed ewentualnymi następstwami stłuczki czy wypadku, w wyniku którego zostały poszkodowane osoby trzecie. Niezależnie od tego, czy sami jesteśmy winowajcami kolizji, ubezpieczenie OC obejmuje także naszych pasażerów.

Taka polisa jest niezrównaną pomocą w takich sytuacjach jak potrącenie, zderzenie z innym pojazdem czy zderzenie z jakimś obiektem. Tym sposobem możemy uzyskać zwrot kosztów lub częściową rekompensatę za zniszczenie naszego samochodu, holowanie, akcję ratunkową, leczenie i rehabilitację. Możliwe jest nawet otrzymanie zadośćuczynienia w razie utraty korzyści majątkowych, jeśli po zaistniałym zdarzeniu drogowym zostaje stwierdzona tymczasowa lub permanentna niezdolność do pracy.

Kiedy OC nam nie pomoże?

Oczywiście wykupienie OC nie gwarantuje ochrony we wszystkich sytuacjach, jakie mogą mieć miejsce na drodze. Na odszkodowanie nie możemy liczyć w chwili, gdy do wypadku doprowadziliśmy pod wpływem alkoholu lub narkotyków bądź też gdy działaliśmy umyślnie. Podobnie jest w przypadku, kiedy prowadziliśmy pojazd, do którego nie mamy uprawnień oraz jeśli uciekliśmy z miejsca zdarzenia.

Dobrowolne ubezpieczenia samochodowe

Poza ubezpieczeniem OC kierowca ma także do dyspozycji kilka polis dobrowolnych. Chociaż nikt nie będzie nas rozliczał z posiadania tego typu zabezpieczeń, to jednak zdecydowanie warto je wykupić – dzięki temu będziemy chronieni w różnych sytuacjach, co zagwarantuje nam także komfort psychiczny podczas prowadzenia samochodu. Oczywiście nie oznacza to, że kilka ubezpieczeń naraz zwalnia nas z ostrożności i zachowania zdrowego rozsądku.

Prócz OC możemy zdecydować się na:

  • AC – czyli autocasco, którego zakres może się różnić w zależności od ubezpieczyciela i oferty, którą wybraliśmy. Zazwyczaj zabezpiecza przed kradzieżą, zniszczeniem i uszkodzeniem pojazdu;
  • Assistance – pozwala nam uzyskać niezbędną pomoc, nie tylko techniczno-serwisową, ale także medyczną czy prawną;
  • NNW – nie jest to stricte ubezpieczenie komunikacyjne, jednak może się okazać przydatne dla kierowcy i jego pasażerów. Chroni przed następstwami nieszczęśliwych wypadków;
  • GAP – pomocne w sytuacji, kiedy wartość naszego pojazdu spadła.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena