Coraz częściej właściciele pojazdów, którzy mieli kolizję, otrzymują od specjalistycznych firm oferty odkupienia szkody. Mniej oczywista nazwa takiej propozycji to dopłata do odszkodowania. Co to jest skup szkody i kiedy warto skorzystać z takiej oferty?

Data dodania: 2019-04-17

Wyświetleń: 893

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kiedy skorzystać z dopłaty do odszkodowania?

Coraz częściej właściciele pojazdów, którzy mieli kolizję, otrzymują od specjalistycznych firm oferty odkupienia szkody. Mniej oczywista nazwa takiej propozycji to dopłata do odszkodowania. Co to jest skup szkody i kiedy warto skorzystać z takiej oferty?

W wyniku kolizji czy wypadku, którego nie jesteśmy sprawcami, automatycznie otrzymujemy prawo do wypłaty odszkodowania z polisy OC winowajcy. Kwota ta teoretycznie powinna pokryć koszty naprawy naszego pojazdu, lecz często zdarza się, że jest bardzo zaniżona. Jak to możliwe?

Zaniżenie kwoty odszkodowania

Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych, które zaniżają odszkodowania, często twierdzą, że do kosztorysu wzięto pod uwagę na przykład naprawę wykonaną na zamiennikach, a nie oryginalnych częściach. Zasłaniają się przy tym zapisami w swoich umowach, które rzekomo zezwalają im na takie praktyki.

Kwotę odszkodowania można również zaniżyć manipulując ceną roboczogodziny serwisu. Do kalkulacji przyjmuje się stawkę zwykłego warsztatu, zamiast autoryzowanej stacji obsługi, albo po prostu mocno redukuje się cenę roboczogodziny ASO.

Dla ubezpieczyciela zaniżenie kwoty odszkodowania opłacalne jest nawet wtedy, kiedy w grę może wchodzić przegrany proces. Po pierwsze typowy Kowalski raczej nie uda się do sądu, ponieważ zwykle zniechęcają go ciągnące się w nieskończoność postępowania oraz konieczność opłacenia sprawy na początku. Po drugie to że firma ubezpieczeniowa przegra, wcale nie jest takie pewne nawet w oczywistych zdawałoby się przypadkach.

Skup szkody - Sposobem na uzyskanie wyższego odszkodowania

Nie oznacza to jednak, że zaniżone odszkodowanie bezwzględnie należy przyjąć, bo i tak nic nie da się nim zrobić.

Od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać. Poruczenie o sposobie, w jaki można złożyć odwołanie, winno znaleźć się w piśmie informującym o przyznaniu zaniżonego odszkodowania. Firma będzie musiała do naszej reklamacji ustosunkować się pisemnie. Cały procedura oczywiście potrwa, a pieniędzy nie zobaczymy dopóki nie dobiegnie końca. W praktyce większość odwołań i tak kończy się podtrzymaniem wcześniejszej decyzji ubezpieczyciela.

Można dochodzić swoich praw w sądzie. O ile nie mamy wykształcenia adwokackiego, lub nie jesteśmy ekspertami, opcja te raczej nie będzie dla nas satysfakcjonująca. Zawsze można wynająć prawnika, lecz to wszystko generuje dodatkowe koszty, stres, a proces przedłuża oczekiwanie na wypłatę odszkodowania.

Wreszcie trzecim rozwiązaniem jest sprzedanie szkody. W tym przypadku korzysta się z mechanizmu cesji wierzytelności, który dopuszcza polskie prawo.

Firma skupująca szkody

Zwykle znajdzie nas prędzej, niż my ją. Po przedstawieniu dokumentacji, otrzymamy propozycje dopłaty do odszkodowania. W zamian za przyjęcie określonej kwoty, często o wiele wyższej niż ta zaniżona przez ubezpieczyciela, przekazujemy swoje prawa do roszczeń na rzecz firmy skupującej szkody, warto przeczytać artykuł o działaniach firm skupujących szkody oc. Jej specjaliści będą teraz dochodzić praw na drodze sądowej, a my otrzymujemy pieniądze od razu.

Biorąc pod uwagę nieskuteczne odwołania i czasochłonne, często kosztowne procesy, sprzedanie szkody i uzyskanie tym samym dopłaty do odszkodowania od ręki wydaje się całkiem rentownym rozwiązaniem. Warto z niego skorzystać szczególnie wtedy, kiedy proponowana kwota odszkodowania zaniżona jest o naprawdę znaczną sumę. Wtedy oferta firmy skupującej szkody z pewnością będzie bardzo satysfakcjonująca.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena