Sport to zdrowie, ale pod warunkiem, że przestrzega się kilku podstawowych zasad bezpiecznego treningu. I choć dres od projektanta to tylko kosztowny dodatek, solidne buty są niezbędne. Ważne, by dobrać je do uprawianej dyscypliny sportu. Jak? Oto krótki poradnik.

Data dodania: 2010-09-13

Wyświetleń: 2620

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jogging

Szukając butów do tej dyscypliny, kieruj się przede wszystkim ich wagą. Najodpowiedniejsze będą te najlżejsze. Zwróć uwagę na ich amortyzację, przymierz i zrób kilka podskoków. Amortyzacja jest, w tego typu sportach bardzo ważna, gdyż podczas biegu cały ciężar ciała przenosi się na stopy i stawy, natomiast gdy mamy do czynienia z dobrej jakości butami, to właśnie one zabierają cały ciężar. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór butów kończących się za kostką, co pomoże uchronić ją przed skręceniem podczas biegów po nierównym gruncie. Zwróć również uwagę na to, czy buty są nieprzemakalne, wiadomo, że biegając w terenie, możemy natknąć się na różne niespodzianki. Niektórzy uważają, że w dobrych butach do joggingu można również spacerować czy też ćwiczyć aerobik. Wybór jednak należy do ciebie.

Siłownia

Podnoszenie ciężarów na siłowni sprawia, że zostaje obciążona dolna część ciała. Taki typ wysiłku sprawia, iż potrzebujesz obuwia, które będzie miało masywną i antypoślizgową podeszwę, ze zwiększoną siłą amortyzacji. Wewnętrzna wkładka powinna być miękka i dopasowana do anatomicznych kształtów stopy, co zmniejsza obciążenia stawów, jak również ryzyko urazów. Dorze jest również aby wysokość buta dochodziła do wysokości kostki. Plusem jest również taki rodzaj tworzywa, który pozwoli na pranie butów w pralce. Nigdy nie wkładaj klapek na siłownię, zwiększa to ryzyko uszkodzeń stawów skokowych, ale także gumowe klapki nie wchłaniają potu.

Rower

Pierwszą istotną sprawą jest to jaki typ jazdy preferujesz, czy jest jazda bardziej turystyczna, czy szosowa, a może wyczynowa. Istnieją trzy typy obuwia rowerowego: szosowe, MTB oraz turystyczne. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rozmiar buta, jest to niezwykle ważne, gdyż but nie może ocierać stopy. Buty turystyczne powinny być uniwersalne. Powinny się sprawdzać zarówno podczas jazdy, jak i podczas chodzenia po różnym terenie: błoto, skałki czy asfalt. Najlepiej, gdy wykonane są z naturalnej skóry. Dobrym rozwiązaniem jest but sznurowany, gdyż samemu można określić siłę docisku, ale również w trasie sznurówka może być pomocna przy naprawach.

Buty szosowe, przede wszystkim muszą być bardzo lekkie i dobrze przekazywać energię. Jednakże podeszwa ich musi być niezwykle twarda. Najlepszym zapięciem będą tutaj paski z rzepami, bądź specjalne elementy zatrzaskowe. Odwrotnie niż w przypadku butów turystycznych, tutaj nie może mieć miejsca wkręcenie się sznurówki w zębatkę.

Buty MTB, te buty to przede wszystkim kompromis pomiędzy lekkością, przyczepnością i wygodą. Obuwie MTB nie musi  być wygodne, ale za to powinno posiadać otwory na kołki, które pomogą we wspinaniu się z rowerem na plecach. Kołki wkładane są w odpowiednie otwory po to aby zawodnik MTB mógł bez problemu zaprzeć się w podłożu, nie zależnie od tego jakie ono jest.

Fitness

Tutaj przede wszystkim dobra amortyzacja. Aerobik czy step dają stopie duże obciążenia, więc przy wyborze, zwróć uwagę na solidność obuwia. Najlepsze obuwie do fitnessu to takie, które da się zgiąć wpół, co pozwala na obciągnięcie palców podczas ćwiczeń. Zwróć też uwagę na ciężkość buta. Powinien  być wykonany z jak najlżejszych materiałów. Nie zapominaj o rozmiarze. Podczas przymiarki, zrób kilka podskoków, jeżeli nie czujesz buta na stopie, to znak, że jest idealny. Jeżeli natomiast czujesz jakikolwiek dyskomfort, przymierz inny model.

Taniec nowoczesny

Podobnie jak w przypadku butów do fitnessu, muszą być one lekkie, bardzo elastyczne oraz dobrze amortyzować uderzenia. Podczas przymiarki, staraj się kręcić stopą w każdym kierunku, aby sprawdzić czy możesz wykonywać wszelkie elementy tańca.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena