Częste pytanie, jakie słyszą wegetarianie, to obawa, czy stosowanie diety roślinnej zapewnia organizmowi wszystkie niezbędne do życia witaminy i minerały. Żelazo, witaminy z grupy B, cenny kwas foliowy – co zrobić, by nasze ciało było pełne energii i witalności? 

Data dodania: 2015-10-08

Wyświetleń: 1228

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Witaminy i minerały w diecie wegetariańskiej

Pierwszym ważną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, to wzmocnienie naszego trawienia.

Ważne jest, by stosować żywność organiczną – ze sprawdzonych źródeł, najlepiej od lokalnych dostawców. Pierwiastki śladowe zawarte w dobrej jakości pożywieniu są bardzo ważne dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Nie potrzebujemy dużej ilości pożywienia, jeśli jedzenie, które spożywamy, jest bogate w składniki odżywcze.

Kolejne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, to: czy trzeba przyjmować suplementy diety?

Jeśli ciało nie jest całkowicie oczyszczone z toksyn, suplementy mogą nie ulec strawieniu.

Suplementy są pożytecznym narzędziem tylko wtedy, gdy możesz je strawić. Zasada jest taka, że najpierw musimy wzmocnić trawienie i oczyścić organizm z toksyn, a następnie zająć się jego odbudowywaniem. Bolączką wielu ludzi, poszukujących rozwiązania swoich problemów zdrowotnych, jest właśnie to, że nie mają oczyszczonego organizmu i słabo trawią.

Można powiedzieć, że zdrowy, silny i oczyszczony organizm potrzebuje jedynie kilku suplementów.

Dobrą alternatywą jest stosowanie tzw. „superpokarmów”, które używane są ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość składników odżywczych.

Jednym z najpopularniejszych jest chyawanprash, który zawiera owoc amla – wyjątkowo bogaty w witaminę C. Chyawanprash to prawdziwa bomba witamin i minerałów, które poprawia kondycję organizmu.

Niektóre z najlepszych łatwo dostępnych suplementów to „superpokarmy”, takie jak: spirulinachlorellanasiona chiajagody acaitrawa jęczmienna, dobrej jakości kakao. Warto wprowadzić je do swojego codziennego menu.

Każdy z tych produktów działa w określony sposób na ciało, a zatem wpływa na określoną doszę lub jest dla niej szczególnie korzystny.

Jeśli stosujemy zróżnicowaną dietę wegetariańską z użyciem organicznie uprawianych produktów, dostosowaną do dominującej doszy i warunków pogodowych, to większość minerałów i witamin znajduje się już w naszej diecie.

W produktach nabiałowych, warzywach (przede wszystkim zielonych) stosunek wapnia do fosforu jest najbardziej odpowiedni. Poziom magnezu i potasu jest również ważny w utrzymywaniu wapnia w kościach. Te dwa składniki są obecne zwłaszcza w owocach, warzywach i zbożach.

Pierwszym ważnym krokiem w zapobieganiu osteoporozie jest więc przejście na dietę wegetariańską bogatą w wapń, kolejnym zaś zapewnienie sobie optymalnej ilości minerałów – czy to za pomocą suplementów, czy też dzięki usprawnieniu trawienia.

Warto pamiętać, że dieta bogata w rafinowane węglowodany, cukier, żywność przetworzona, wypłukuje wiele cennych minerałów z naszego organizmu. Także stres, przepracowanie, nieprzespane noce, zła jakość powietrza i wody wpływają na naszą kondycję. Dlatego tak ważne jest – oprócz dobrze zbilansowanej diety – zapewnianie sobie równowagi emocjonalnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena