Kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę występując publicznie lub biorąc udział w wystąpieniach medialnych.
Ciemne okulary
Nie może być mowy, by zarówno przy wystąpieniach publicznych jak i w wywiadzie dla telewizji prezentować się w ciemnych okularach. Ludzie lubią widzieć oczy. Jeśli ich nie widzą, to mogą nie tylko czuć się dziwnie, ale mogą również taką wypowiedź uważać za mniej wiarygodną.
Tło
Szczególnie ważne jest to, żeby podczas nagrywania "setki" (krótki materiał dla telewizji), za naszymi plecami nie było punktów, które mogą rozpraszać widzów. Znalezieniem odpowiedniego tła zajmuje się dziennikarz, bo to on odpowiada za materiał, jednak pamiętajmy, nie zawsze trafimy na osobę nam życzliwą lub skupiającą się właśnie na tym aspekcie. Takim punktem, który może rozproszyć uwagę mogą być ciekawskie dzieci, inne wydarzenia w tle lub jakaś roślinka, która poprzez błędne ustawienie kamery lub rozmówcy, wystaje z głowy mówiącego (czyli rozmówca został źle sfilmowany).
Mikrofon
Jeśli mówimy do mikrofonu, to starajmy się, by strumień powietrza był skierowany tuż nad mikrofonem lub obok niego. Dlaczego? Jeśli mikrofon będzie ustawiony na bardzo wysoką czułość, to przy spółgłoskach "p" i "b" będzie słychać nieprzyjemne dźwięki. W profesjonalnych mediach osoby znają się na tym, więc zwrócą na to uwagę, ale zawsze warto o tym pamiętać.
Postawa
Warto zwrócić uwagę na to, by zachować wyprostowaną pozycję ciała. Jeśli jesteś młodym człowiekiem, mówisz o ważnych sprawach i jesteś przygarbiony, to źle wpływa to na Twój wizerunek.
Ruch
Jeśli występujemy w telewizji i jesteśmy filmowani z bliska, to nie możemy wykonywać gwałtownych ruchów. Ułatwi to pracę operatorowi i poprawi nasz wizerunek. Niedopuszczalne jest również kołysanie się, bo to nie tylko źle wygląda ale i osłabia naszą wiarygodność.
W wystąpieniach medialnych ruch musi być o wiele mniejszy niż przy wystąpieniach publicznych skierowanych do większej ilości ludzi. Kamera dostrzega o wiele więcej szczegółów, dlatego to co jest dozwolone na dużej scenie, tu będzie po prostu raziło. Dlatego w wystąpieniach medialnych wskazany jest minimalizm gestu (co nie oznacza, że nie może być go wcale - musimy tylko wszystko wyważyć).
Opieranie się
Niedopuszczalne. Czy osoba, która ma wiedzę i buduje wizerunek silnej i zdecydowanej musi się podpierać? Oczywiście nie. Dlatego, jeśli nie ma jakiejś ważnej przyczyny, by się oprzeć, to stój o własnych siłach.
Patrz we właściwe miejsce
W przypadku wystąpienia publicznego, tym właściwym miejscem są nasi słuchacze. Nie podłoga bądź sufit, a ludzie, którzy przyszli Cię wysłuchać. Pamiętaj, by sprawiedliwie rozdzielić swój wzrok, a nie koncentrować się na jednej bądź dwóch osobach.
W przypadku rozmowy przed kamerą, jeśli dziennikarz nie powie inaczej, patrz na osobę prowadzącą wywiad.
Ubiór
Nie nakładamy ubrań, które mają wiele szczegółów. Mówię tu o różnego rodzaju rysunkach na ubraniach, a także wszelkiego rodzaju dodatkach. Tym bardziej, jeśli się świecą. Wybierając się do telewizji, pamiętaj, że jeśli założysz białą koszulę i masz jeszcze jasną karnacje, to możesz się przerazić, bo zobaczysz, że jesteś blady.