Osoby, które mają rozległą widzę na wiele tematów zawsze robią dobre wrażenie. I możliwość wplecenia ciekawych dygresji z różnych pozornie niezwiązanych z głównym tematem dziedzin jest czymś co bardzo urozmaici Twoją prezentację.

Data dodania: 2011-08-24

Wyświetleń: 1676

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Występowanie publiczne to nie tylko wyjście na środek i powiedzenie ludziom, co ma się do powiedzenia. Poza tym aspektem, jest jeszcze całe spektrum dodatkowych rzeczy, które mogą się zadziać kiedy jesteś na scenie. I w związku z tym jest całe spektrum ogólnych umiejętności konwersacyjnych, które dobry prezenter powinien opanować. Poniżej opisuję pokrótce niektóre z nich.

Umiejętności zadawania pytań i słuchania. To może być sprzeczne  z potocznym rozumieniem wystąpień publicznych, ale podczas prezentacji warto nie tylko mówić. Warto pytać i słuchać odpowiedzi (i to drugie jest równie ważne co pierwsze). Warto rozmawiać. To od razu aktywuje publiczność i sprawia, że cała prezentacja jest dla niej bardziej interesująca.

Ogólne oczytanie. Osoby, które mają rozległą widzę na wiele tematów zawsze robią dobre wrażenie. A możliwość wplecenia ciekawych dygresji z różnych pozornie niezwiązanych z głównym tematem dziedzin jest czymś, co bardzo urozmaici Twoją prezentację. Oczywiście takie dygresje muszą jakoś się łączyć z tym, co chcesz przekazać – ale nie musi to być od razu oczywiste dla słuchaczy. Dobrze jest więc ogólnie dużo czytać z różnych dziedzin i interesować się różnymi rzeczami (będąc jednocześnie ekspertem głęboko wyspecjalizowanym w swoim polu).

Umiejętność opowiadania ciekawych historii. Najlepiej by były to historie z własnego życia, z własnego doświadczenia. Jesteśmy genetycznie zaprogramowani na to, by słuchać historii. Jeśli możesz coś przekazać w formie historii, lub w formie typowego wykładu o faktach, zawsze wybierz historię. Zostanie wielokrotnie lepiej zapamiętana. Umiejętność opowiadania historii można ćwiczyć w sytuacjach towarzyskich, na przykład na imprezie wśród znajomych.

Intuicja. Można perfekcyjnie przygotować się do każdej sytuacji, również do wystąpień publicznych - ale zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Coś może sprawić że będziemy mieli znacznie mniej czasu na prezentację, albo więcej czasu niż przygotowaliśmy materiału, albo będziemy mówić w innej sali, albo do częściowo innej publiczności. Po prostu może zdarzyć się coś, czego nie przewidzieliśmy w przygotowaniach. W takich sytuacjach nie możemy polegać na tym, co pamiętamy i znamy. Musimy oprzeć się na intuicji, zaufać wewnętrznemu uczuciu i działać według tego co nam dyktuje.

 Te kilka umiejętności odgrywa swoją rolę w  wystąpieniach publicznych. Weź je pod uwagę a stopniowo zauważysz poprawę swoich rezultatów w prezentacjach.      

Licencja: Creative Commons
0 Ocena