Jesli jesteś doświadczonym mówcą, to największy postęp w doskonaleniu swoich prezentacji możesz uzyskać, wykonując pewną pracę po prezentacji, a nie przed nią czy w trakcie. Praca ta polega na analizie mocnych i słabych punktów dopiero co zakończonego wystąpienia. 

Data dodania: 2011-09-06

Wyświetleń: 2240

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość autorów piszących o sztuce wystąpień publicznych kładzie bardzo duży nacisk na to, co trzeba zrobić przed samą prezentacją – na niezbędne przygotowanie. I jest to oczywiście bardzo pomocne, przygotowanie daje bardzo dużo. Jednak jest inny aspekt, który jest znacznie rzadziej poruszany – to co dzieje się po wystąpieniu. Jeśli występujesz regularnie, to właśnie ten aspekt może pomóc ci wznieść swoje umiejętności występowania publicznego na wyżyny. By to osiągnąć, zastosuj się do kilku prostych porad poniżej.

Jak tylko znajdziesz wolną chwilę po prezentacji, usiądź w spokoju, weź notes i długopis i zapisz swoje wrażenia z tej prelekcji. W szczególności zwróć uwagę i wynotuj te elementy, które uważasz że poszły bardzo dobrze (tak dobrze, że należałoby je powtórzyć w dokładnie tej samej postaci następnym razem), oraz te, które poszły słabiej – w których należałoby coś zmienić podczas następnej prezentacji. To jest rodzaj auto-feedbacku który będziesz udzielać sam sobie.

Następnie pomyśl o tym jak publiczność reagowała na twoje słowa. Teraz skup się już nie na swoich wrażeniach, a na bardziej obiektywnych, zewnętrznych wskaźnikach – w których momentach słuchacze byli bardziej zainteresowani, a w których mniej? Jakie były oznaki tego zainteresowania? Czy wychylali się  w twoją stronę, utrzymywali lub zrywali kontakt wzrokowy, słuchali w skupieniu lub zaczynali rozmawiać ze sobą nawzajem? W których miejscach prezentacji następowały te rzeczy? Czy możesz dostrzec jakieś powtarzające się wzory, wyciągnąć jakieś wnioski? Znowu możesz tu odnaleźć materiał który możesz powtórzyć podczas kolejnych prelekcji, jak i ten który możesz udoskonalić. Pozwoli ci to na nieustający rozwój treści twoich wystąpień jak i twoich umiejętności jako mówcy.

Inną przydatną rzeczą jaką możesz zrobić jest odebranie feedbacku od któregoś ze słuchaczy. Jeśli masz szansę to porozmawiaj z kimś kto widział twoją prezentację i zapytaj co z niej zapamiętał. Da ci to obraz skuteczności twojego przekazu. Czasem to co chcemy powiedzieć, w ogóle nie przekłada się na to co odbiorcy usłyszą albo zapamiętają. To jest więc podstawowy sprawdzian czy prezentacja spełniła swoją rolę. Możesz również zapytać o wrażenia o sposobie przeprowadzenia przez ciebie prezentacji – poproś o szczere uwagi. Zapytaj czy było coś, co mógłbyś poprawić, miejsca gdzie twój rozmówca poczuł się znudzony lub przestał rozumieć o czym mówisz. Zrób notatki. To może być świetny materiał do zmiany swoich zachowań, lub niektórych fragmentów treści prezentacji.        

Wysiłek, czas i energia włożone w analizowanie swoich wystąpień opłaci się być może nawet bardziej niż ten wkładany w przygotowanie. Jest to szczególnie prawdopodobne jeśli jesteś już doświadczonym mówcą i przemawiasz często i regularnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena