To co mówimy na końcu, jest często najważniejszą częścią podczas wystąpień publicznych. Jest to często tym elemntem który zostanie zapamiętany - często jako jedyny. Warto więc zadbać by zakończenie wyrażało dokładnie to co chcemy by wyrażało - tak by prezentacja dała nam zamierzony skutek.  

Data dodania: 2011-09-06

Wyświetleń: 2057

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ludzie najlepiej zapamiętają to co powiesz na początku i na końcu. Podczas wystąpień publicznych, to czy osiągniesz sukces (np. czy ludzie zapamiętają to chciałeś by zapamiętali lub czy zrobią to do czego chciałeś ich zachęcić) zależy w znacznej mierze od tego jak zaczniesz i jak zakończysz swoją prezentację. Niestety czasem się zdarza że mówca osiągnie swój ‘szczyt kreatywny’ gdzieś w środku swojego przemówienia, a  potem zaczyna coraz bardziej tracić kontakt z widownią. Oczywiście znacznie obniża to skuteczność takich prelegentów. By tego uniknąć, trzeba dobrze zaplanować swoje przemówienie, wraz z jego zakończeniem. Powinno ono być mocne i łatwe do zapamiętania.        

Myśląc o tym, jakie zakończenie nadać przemówieniu, musimy przede wszystkim pomyśleć o głównym celu nasze prezentacji. To on będzie nadawał kształt słowom, które wypowiemy na końcu. Inaczej będzie wyglądać ‘zamknięcie’ naszej prezentacji gdy miała ona cel sprzedażowy, inaczej gdy chcieliśmy ogólnie przybliżyć słuchaczom jakieś zagadnienie, a jeszcze inaczej gdy była to mowa obronna w sądzie.  

Jeśli mamy cel perswazyjny, jeśli chcemy do czegoś przekonać naszą widownię to przede wszystkim powinnyśmy sobie odpowiedzieć na pytanie – co chcielibyśmy żeby te osoby zrobiły po naszym wystąpieniu. W języku copywritingu określa się to jako ,najbardziej oczekiwaną akcję’ – jedno działanie odbiorcy naszego komunikatu, po którym poznamy że osiągnęliśmy zamierzony efekt. W takim wypadku nasze zakończenie powinno zawierać wezwanie do wykonania tej właśnie ‘najbardziej oczekiwanej akcji’. 

Jeśli nasze wystąpienie było bardziej informacyjne, to najbardziej rozsądnym sposobem na zakończenie będzie podsumowanie. Kluczowe jest tu by było ono krótkie i rzeczywiście streszczające treść tego co powiedzieliśmy wcześniej. Nie powinno więc zawierać nowych treści – podsumowanie ma być tylko podsumowaniem i niczym więcej. Ważną umiejętnością jest więc tu kosztowanie własnych myśli – umiejętność ich skracania i upraszczania. Takie podsumowanie powinniśmy starannie przygotować zanim prezentacja się zacznie. Nie liczmy na to, że wymyślimy je na poczekaniu.   

To są podstawowe sposoby na kończenie publicznych prezentacji. Mam nadzieję że użycie ich sprawi, że twoje wystąpienia będą skuteczniejsze, bez względu na to, jaki rodzaj celu sobie dla nich określasz.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena