Wiedza mówcy jest ważna, natomiast to w jaki sposób wypowiadamy słowa ma olbrzymie znaczenie dla słuchaczy.
Mówcy mogą mieć podobną wiedzę merytoryczną, jednak to w jaki sposób zaczynają mówić – robi kolosalną różnicę.
1. Dynamika, pasja, przekaz z umysłu i serca mówcy, aromat słów – zastosuj naturalność a nie oratorskie prezentacje, będąc na scenie, sali konfercyjnej spraw, żeby publiczność poczuła partnerstwo.
Współczesny słuchacz oczekuje komunikatów bezpośrednich, bądź naturalny i spójny.
2. Używanie zbyt rozbudowanych wstępów – podczas wypowiadania się najważniejsza część komunikatu powinna być zamieszczona na początku, mniej znaczy więcej. Krótko, dynamicznie i powiedz jaki jest twój cel wystąpienia.
3. Pytanie o zgodę – informuj uczestników o swoich zamierzeniach, natomiast nie pytaj o pozwolenie. Jeśli twoje plany będą dla kogoś niewygodne to powie ci o tym. Pytając czy możesz coś zrobić, stawiasz siebie na niższej pozycji.
4. Używanie słów pomniejszających znaczenie twoich sukcesów – „to nic takiego”, „miałem pewnie szczęście”. Wykreśl te sformułowania ze swojego słownika i zastąp je pewnymi zwrotami „dziękuję, włożyłem w to serce”
5. Słowa, których nie używamy:
Tak ale – czy wcale nie tak, tylko nie nie nie, ale to podświadome zaprzeczenie. Słowo wydaje mi się, zastąp uważam, JESTEM PEWIEN.
6.Stosuj pauzy – pauza w wystąpieniach publicznych daje dużą MOC, ma wpływ na zaciekawienie i budowanie napięcia, co ważne używając przerw dajemy czas do namysłu słuchaczom. Każde szkolenie zaczynam od ważnej pauzy, wtedy widzę, że wzrok jest skierowany na mnie, pojawia się pełne skupienie i można zaczynać wystąpienie publiczne, ponadto kiedy stosujemy odpowiednią przerwę to unikamy nieartykułowanych dźwięków, typu eeee, mmmm, yyy
Najważniejsza zasada to: Trenuj każdego dnia, ponieważ poprzez praktykę rozwijasz kompetencje wystąpień, zacznij już dziś.
Nawet na kawie ze znajomymi, czy podczas rozmowy z partnerem wypowiadaj się ładnie, a wejdzie Ci to w krew, tak działa siła pozytywnego nawyku, a poczujesz, że ludzie w trakcie Twojego mówienia Cię słuchają.