Zasady dobrego wychowania i savoir-vivre'u powinny towarzyszyć nam na każdym kroku, niezależnie od tego czy jesteśmy wśród najbliższych przyjaciół, na wspólnym obiedzie u rodziny czy bierzemy udział w spotkaniu biznesowym lub konferencji.

Data dodania: 2010-09-01

Wyświetleń: 2254

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nasze zachowanie wpływa na to, jak nas postrzegają inni. O ile pewne zachowania można wybaczyć np. robotnikowi na budowie czy kierowcy, tak w biznesie złamanie zasad  savoir-vivre' u jest jednoznaczne z kompromitacją.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących zasad dobrego zachowania jest właściwy ubiór. Pamiętając o tym, że szacunek należy się tak prowadzącemu jak i współuczestnikom zadbajmy o to, aby nasz strój był schludny, wygodny i raczej skromny. Nie chodzi o to, aby na konferencję ubierać się  „na galowo” – pamiętajmy o tym, że musi nam być wygodnie, jednak krótkie spodenki, sandały czy dres mogą zostać bardzo źle odebrane.

 Ważne, aby każdy delegat przed wejściem na sale konferencyjną wyłączył komórkę, by nie zakłócać przebiegu obrad uciążliwymi dzwonkami. Konferencje często rejestrowane są przez uczestników dyktafonem, jednak zanim zdecydujemy się na utrwalenie spotkania, warto dowiedzieć się u organizatora o pozwolenie, by uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności.

 To samo dotyczy spożywania napojów i jedzenia podczas obrad. Organizator konferencji powinien zadbać o to, by napoje nie były podawane w plastikowych opakowaniach, które jak wiadomo, robią dużo hałasu. Starajmy się nie przynosić własnego jedzenia, a szczególnie przekąsek w postaci szeleszczących cukierków, owszem, jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, czy własnoręcznie zrobioną kanapkę wykorzystajmy przerwę na posiłek.

 Kwestia alkoholu na oficjalnych spotkaniach zawsze rodzi sporo problemów, sprawa gmatwa się również w przypadku spotkań po konferencji na wspólnej kolacji, czy bankiecie. Warto pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy jesteśmy co chwilę częstowani procentowymi napojami, niedopuszczalne jest upicie się! Wpłynie to negatywnie nie tylko na nasz wizerunek, ale także na renomę naszej firmy.

 Konferencje to nie tylko obrady i wydajna praca, ale także forma pewnego relaksu dla uczestników, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Trzeba pamiętać o tym, że nawet rozmowy mające luźniejszy charakter, mogą zostać źle odebrane. Zasady dobrego wychowania sprawdzają się zawsze i wszędzie, a zważając na to, że ludzie mają skłonność do oceniania innych zróbmy wszystko, aby nasza osoba została pozytywna odebrana.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena