Solidny i funkcjonalny stół warsztatowy to podstawa wyposażenia każdego warsztatu – stolarskiego, ślusarskiego, samochodowego i in. Przydaje się on także majsterkowiczom amatorom, którzy adaptują na warsztat garaż, piwnicę albo strych.

Data dodania: 2017-07-19

Wyświetleń: 1192

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Stół warsztatowy – jaki wybrać?

Stół warsztatowy jest konieczny, ponieważ znacznie ułatwia, a czasem wręcz umożliwia wykonanie wielu czynności. Przyczynia się do uporządkowania przestrzeni, zapewnia komfortowe warunki pracy, dzięki czemu można w pełni skupić się na konkretnym zadaniu. Z tego względu wymagane cechy dobrego stołu warsztatowego to przede wszystkim stabilność, wytrzymałość na nawet duże obciążenie, możliwość przechowywania podręcznych narzędzi w szufladach i przegródkach. Dobrze, gdy od razu wyposażony jest w imadło.

Wybierając stół do warsztatu, trzeba mieć na uwadze dostępność przestrzeni, która będzie determinowała rozmiary i kształt mebla. Jeżeli miejsca jest naprawdę niewiele, najlepszym wyborem będzie stół warsztatowy składany – wyposażone w ruchomą podstawę i często także ruchomy blat. Chociaż stoły takie mogą wytrzymać obciążenie nawet 200 kg, nie nadają się do zastosowania profesjonalnego, gdyż są mimo rozłożenia za małe. Natomiast idealnie sprawdzą się w warsztacie domowym. A jeżeli o wymiarach mowa, trzeba pamiętać o tym, że minimalna zalecana szerokość stołu to 60 centymetrów. Wysokość natomiast powinna być regulowana, by każdy pracownik mógł ze stołu korzystać komfortowo.

Materiały najczęściej stosowane do wyrobu stołów warsztatowych to drewno i metal. Stoły drewniane prezentują się znacznie lepiej, ale trzeba pamiętać o tym, by blat wykonany był z odpornego, twardego drewna. Alternatywą jest sklejka – mniej wytrzymała, ale znacznie tańsza, dzięki czemu można często i bez żalu ją wymienić. Stoły metalowe są łatwiejsze do utrzymania w czystości i naprawdę wytrzymałe, o ile zbudowane są z profili mających co najmniej 2 milimetry grubości.

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie stołu, które ułatwi i usprawni pracę. Szczególnie pożądane dodatki to zaciski umożliwiające ustabilizowanie danego elementu lub części, uchwyty, ścianki lub magnesy do zawieszania narzędzi, uchylny blat, dodatkowa listwa środkowa, pojemniki na śruby, nakrętki itp., a także koła jezdne umożliwiające łatwe przemieszczanie stołu z miejsca na miejsce, w zależności od potrzeb.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena