Centralnym punktem każdego warsztatu czy pracowni jest stół warsztatowy. To podstawowe miejsce pracy i centrum organizacyjne warsztatu. Odpowiednio dobrany stół warsztatowy ma wpływ na efektywność i komfort pracy. Jeśli urządzasz swój warsztat lub pracownię – ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się, jak wybrać profesjonalny stół warsztatowy, idealnie dopasowany do potrzeb. 

Data dodania: 2024-02-21

Wyświetleń: 194

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Urządzamy pracownię – jak wybrać stół warsztatowy?

Stoły warsztatowe – jakie modele znajdziesz na rynku?

Stół do warsztatu to musi być prosty i solidny mebel. To nie ulega wątpliwości. Niemniej na rynku występują różne rodzaje stołów. W ofercie producenta znajdziesz stoły warsztatowe, które różnią się ze względu na funkcjonalność:

  • Stoły do montażu – na tych stołach możliwy jest montaż i demontaż zespołów oraz podzespołów. Pozwalają na użycie narzędzi ręcznych, jak i mechanicznych. Ten stół warsztatowy z powodzeniem posłuży do montażu całych serii produkcyjnych, ale także ilości detalicznych. Dużą zaletą stołu warsztatowego do montażu jest możliwość podłączenia elektrycznych narzędzi mechanicznych. Specjalne statywy umożliwiają natomiast odkładanie narzędzi bezpośrednio przy miejscu pracy.
  • Stoły do obróbki – są niezbędne do wykonywania wszelkich czynności, związanych z obróbką (na przykład metali). Można na nich zainstalować szlifierki, wiertarki, urządzenia zgrzewające czy spawające.
  • Stoły do serwisu – cechą charakterystyczną tego typu stołów jest możliwość połączenia z systemami segregacji i przechowywania części serwisowych, narzędzi do montażu i demontażu. Stoły te można oczywiście dostosować do specyfiki branży.

Jak wybrać stół warsztatowy do swojego warsztatu?

Wybierając stół, należy się kierować się zapotrzebowaniem firmy. Wcześniej wymieniliśmy różne rodzaje stołów warsztatowych, przeznaczone do konkretnych prac. Oczywiście każdy stół musi być niezwykle wytrzymały i solidny. Zwróć zatem uwagę na jakość wykonania.

Sprawdzi się ergonomiczny stół warsztatowy o konstrukcji ze stalowych kształtowników o grubości 2 mm. Takie rozwiązanie zapewni stabilność stanowiska. Ponadto nośność takiego stołu wynosi 500 kg (stół z jedną lub dwiema szafkami) lub aż 1000 kg (w przypadku trzech szafek). Przestrzeń pod stołem możesz dopasować do indywidualnych potrzeb, umieszczając tam szafki czy szuflady lub pozostawiając puste miejsce.

Blaty robocze – ważny element stołu warsztatowego

Koniecznie zwróć uwagę na blat roboczy i dopasuj go do rodzaju prac.

  • Blaty robocze z zastosowaniem sklejki – są odporne na wodę i zabrudzenia, ale powinny być zaimpregnowane przed rozpoczęciem prac.
  • Blaty robocze z litego drewna – wybieraj stoły z blatem, wykonanym z bukowiny (gdyż jest to najtwardsze drewno w przemyśle). Taki blat cechuje się odpornością i trwałością, sprawdzi się podczas prac z ciężkimi elementami.
  • Blaty wykończone tworzywem sztucznym lub gumą – są wysoce odporne na czynniki chemiczne, tłuszcze i smary.
  • Blaty z okładziną z blachy stalowej, nierdzewnej, ocynkowanej itd. – stoły warsztatowe metalowe znajdują zastosowanie głównie w warsztatach samochodowych i ślusarskich.
  • Blaty robocze z laminatów, płyt wiórowych, płyt MDF – możesz użyć takich stołów warsztatowych w magazynach, do kompletacji zamówień lub podczas lekkich prac montażowych. Pamiętaj, że blaty te nie są aż tak wytrzymałe i mogą się porysować.
  • Blaty robocze z zastosowaniem wykładzin antystatycznych – tego rodzaju blaty są przeznaczone przede wszystkim do serwisów elektrycznych.

Profesjonalne stoły warsztatowe pozwalają na dopasowanie ich funkcjonalności do specyfiki branży. Można wybrać stelaż o odpowiedniej nośności, przykryty blatem o konkretnych właściwościach. Do stołu można dopasować szafki, szuflady czy półki, a także połączyć z systemami ułatwiającymi pracę. Podnosi to praktyczność stołów warsztatowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena