Trudno sobie wyobrazić dokładne szlifowanie bez odpowiedniego sprzętu. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o dobrej klasy szlifierkę kątową, lecz także o dopasowaną do niej tarczę diamentową. Jaką wybrać?

Do czego wykorzystuje się tarczę diamentową?

Data dodania: 2020-10-09

Wyświetleń: 864

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tarcza diamentowa - jaką wybrać?

 Rodzaje tarczy diamentowych

Tarcza szlifierska a metoda cięcia

Do czego wykorzystuje się tarczę diamentową?

Sklep z narzędziami najczęściej proponuje tarcze diamentowe wykonane ze stli lub ewentualnie stopu metali lekkich. Jedynie krawędzie tarczy zostają pokryte sproszkowanym diamentem w syntetycznej postaci. To sprawia, że wtapiają się one idealnie w metalowe spoiwo, po czym ten diamentowy był zgrzewa się z metalową powierzchnią lub się go do niej przylutowuje. Dzięki temu tarcza zostaje dodatkowo wzmocniona. Takie wykonanie tego elementu gwarantuje, że jest ona odpowiednio zabezpieczona przed starciem i może efektywnie pracować przez bardzo długi czas.

[obraz_1]

Rodzaje tarczy diamentowych

Narzędzia diamentowe tworzą bardzo różnorodną grupę. Także tarcze diamentowe występują w co najmniej kilku rodzajach:

  • tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami - w jej budowie da się zauważyć specjalne segmenty oraz szczeliny, które gwarantują większą stabilizację tarczy podczas cięcia; tego typu tarcza świetnie sprawdza się przy obróbce miękkiej cegły, lekkiego betonu czy płytek dachówkowych;
  • tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin - to tzw. tarcza turbo, którą traktuje się jako najbardziej uniwersalną; można nią przecinać właściwie każdy rodzaj materiałów; 
  • tarcze z bieżnią ciągłą – diamentowy pył na taką tarczę nakładany jest w sposób ciągły, bez charakterystycznych ząbków; tego typu tarczę wykorzystuje się do cięcia glazury, gresu oraz kamienia.

Tarcza szlifierska a metoda cięcia

Tarcze szlifierskie dzieli się przede wszystkim na dwie grupy:

  • pierwsza to tarcze do cięcia na sucho - podczas ich używania trzeba robić krótkie, 2-minutowe przerwy, w trakcie których tarcza się chłodzi; niestety ten typ obróbki sprzyja uszkodzeniom przy zbyt intensywnej eksploatacji;
  • druga to tarcza do cięcia na mokro - bardziej wytrzymałe, podczas cięcia chłodzi się je cieczą, dzięki czemu zapobiega się ich przegrzaniu; w ten sposób można pracować dłużej, nie trzeba robić przerw; temperatura generowana w trakcie obróbki nie stanowi problemu. 

Musisz jednak pamiętać, że jeśli rozpocząłeś cięcie materiału metodą suchą, skończyć pracę musisz w ten sam sposób. Absolutnie nie możesz sobie w takim przypadku pozwolić na aplikację cieczy na powierzchnię, ponieważ może ona uszkodzić zarówno podłoże, jak i samo narzędzie.  

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena