Zawód elektryka i elektronika z pewnością jest dość ryzykowny. Zwykło się mówić bowiem, że z prądem nigdy nie ma żartów i w stwierdzeniu tym znajduje się sporo prawdy. Elektronicy i elektrycy korzystają więc z wielu narzędzi i sprzętów, które nie tylko mają im pomóc wykonywać swoją pracę, ale także sprawić, by była ona dla nich o wiele bezpieczniejsza.

Data dodania: 2022-09-20

Wyświetleń: 217

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie elektryczne urządzenia pomiarowe są niezbędne w pracy każdego elektryka i elektornika?

Co więcej, niektóre z elektrycznych urządzeń pomiarowych powinniśmy posiadać również we własnym gospodarstwie domowym. Wobec tego które z nich są najpopularniejsze i co z pewnością warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze elektryczne urządzenia pomiarowe

Wspomniane już zostało, że zarówno elektrycy jak i elektronicy nie mogliby wykonywać swoich obowiązków bez odpowiedniego wyposażenia, w dużej mierze składają się na niego elektryczne urządzenia pomiarowe, które pracę z prądem znacznie ułatwiają. Jakie są więc najpopularniejsze z nich? Otóż:

  • woltomierz- na rynku obecnie można znaleźć modele zarówno bardziej zaawansowane, a także te tradycyjne. Niemniej jednak woltomierz służy zawsze do pomiaru prądu elektrycznego.
  • amperomierz- to kolejne urządzenie, którego nie może zabraknąć w kieszeni żadnego elektryka lub elektronika. Co ciekawe, urządzenie to również może okazać się pomocne w każdym gospodarstwie domowym. Służy ono bowiem do mierzenia natężenia prądu elektrycznego.
  • omomierz- to z kolei bardziej zaawansowane urządzenie, wykorzystywane głównie przez specjalistów. Służy ono do wykonywania pomiarów wartości rezystencji.
  • watomierz- to niezwykle przydatne, elektryczne urządzenie pomiarowe, dzięki któremu można zmierzyć moc czynną prądu.
  • multimetr- to urządzenie, które również przyda się w gospodarstwie domowym ze względu na swoją uniwersalność. Dzięki niemu można zmierzyć bowiem wiele wartości fizycznych.

Najwięksi producenci elektrycznych urządzeń pomiarowych

Decydując się na zakup urządzeń pomiarowych, nadrzędną kwestią zawsze powinna być ich jakość. To właśnie od niej uzależniona jest dokładność pomiaru, a tym samym skuteczność i bezpieczeństwo ewentualnie przeprowadzanych napraw w zakresie instalacji elektrycznej. Wobec tego warto wiedzieć, że do najpopularniejszych producentów elektrycznych urządzeń pomiarowych zaliczamy:

  • Sonel- to polski, rodzimy koncern zajmujący się już od wielu lat produkcją specjalistycznych przyrządów pomiarowych. W asortymencie tej firmy można znaleźć wszelakie mierniki, luksomierze czy nawet przyrządy do lokalizowania przewodów. Każdy z przyrządów oczywiście charakteryzuje się możliwie najwyższą jakością.
  • Metrel- to kolejna firma, która zajmuje się produkcją i dystrybucją specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Działa ona na polskim rynku już od ponad 60 lat i od tego momentu, nigdy nie zawiodła swoich klientów. Priorytetem firmy zawsze jest dostarczenie urządzeń bezpiecznych, sprawdzonych i o najwyższej jakości.
  • Megger - to brytyjski prodceunt sprzętu elektronicznego, wyspecjalizowany w urządzeniach pomiarowych. Swoją działalność rozpoczął w 1989 roku i od tego czasu zdobył ugruntowaną pozycję na rynku profesjonalnych mierników elektronicznych.
  • Kyoritsu - japoński producent aparatury pomiarowej, który ma za sobą blisko 80 lat działalności w branży. Celem głównym marki jest tworznie niezawodnych urządzeń, z których nawet specjaliści będą zadowoleni.

Najpopularniejsze mierniki elektryczne

Nie da się ukryć, że rynek mierników elektrycznych oferuje wiele specjalistycznych i zaawansowanych urządzeń. Niemniej jednak niektóre z nich są niezwykle popularne i z pewnością ich posiadanie we własnym domu, może przynieść wiele korzyści. Z pewnością warto wyposażyć się w woltomierz, by mieć możliwość wykonania pomiaru natężenia prądu elektrycznego chociażby w gniazdku. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy w instalacji elektrycznej przypadkiem nie ma żadnej awarii lub spięcia. Przyda się również prosty w obsłudze multimetr, który jest nie tylko urządzeniem pomiarowym niezwykle popularnym, ale także i wszechstronnym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena