Drewno jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie oraz w aranżacji wnętrz i ogrodów. Jednak aby zachować jego piękny wygląd i trwałość na lata, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja. W tym artykule przyjrzymy się, czym najlepiej olejować drewno, aby utrzymać je w doskonałym stanie. Dodatkowo, polecamy produkty dostępne w sklepie mbksklep.pl, które mogą skutecznie wesprzeć proces pielęgnacji drewna.

Data dodania: 2023-08-23

Wyświetleń: 95

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym najlepiej olejować drewno?

Dlaczego warto olejować drewno?

Olejowanie drewna to kluczowy krok w jego pielęgnacji. Oleje do drewna stanowią doskonałą ochronę przed wilgocią, szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo, oleje nadają drewnu piękny wygląd, podkreślając jego naturalną strukturę i barwę. Dzięki regularnemu olejowaniu drewna, można także zapobiec pękaniu, rozwarstwianiu się oraz szarym plamom, które często pojawiają się na niewystarczająco chronionych powierzchniach drewnianych.

Wybór odpowiedniego oleju do drewna

 1. Olej do drewna na zewnątrz: Jeśli drewno znajduje się na zewnątrz, na przykład na tarasie lub w ogrodzie, konieczne jest użycie oleju do drewna przeznaczonego na zewnątrz. Tego rodzaju oleje zazwyczaj posiadają dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
 2. Olej do impregnacji drewna: Jeśli zależy nam na głębszej ochronie drewna, szczególnie przed wilgocią i pleśnią, warto sięgnąć po olej do impregnacji drewna. Takie produkty penetrują drewno, tworząc wodoodporną barierę.
 3. Olej lniany do drewna: Olej lniany to naturalny produkt, który doskonale nadaje się do pielęgnacji drewna. Zapewnia on głęboką penetrację, nadając drewnu trwałość i piękny połysk.
 4. Olej do tarasów i mebli ogrodowych: Jeśli chodzi o tarasy lub meble ogrodowe, warto sięgnąć po specjalne oleje dedykowane tym celom. Często posiadają one również właściwości antypoślizgowe, co jest szczególnie ważne na tarasach.

Produkty ze sklepu mbksklep.pl

Sklep mbksklep.pl oferuje szeroki wybór produktów do pielęgnacji drewna. Oto kilka polecanych opcji:

 1. Olej do desek kompozytowych Remmers: Idealny do zabezpieczania desek kompozytowych przed czynnikami atmosferycznymi.
 2. Impregnat do drewna na zewnątrz bezbarwny: Skuteczna ochrona drewna na zewnątrz przed wilgocią i promieniowaniem UV.
 3. Impregnat ogniochronny do drewna: Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie przed ogniem, warto sięgnąć po ten rodzaj impregnatu.
 4. Farby do drewna na zewnątrz: Sklep oferuje również farby, które poza ochroną, nadadzą drewnu nowy kolor i świeży wygląd.

Jak olejować drewno krok po kroku?

 1. Przygotowanie powierzchni: Drewno powinno być dokładnie oczyszczone z kurzu, brudu i starego lakieru lub impregnatu.
 2. Szlifowanie: W przypadku starego drewna, zaleca się delikatne przeszlifowanie powierzchni, aby usunąć nierówności i przygotować drewno do absorpcji oleju.
 3. Nanoszenie oleju: Olej można nakładać pędzlem, wałkiem lub poprzez zanurzanie drewna w oleju. Należy stosować się do instrukcji producenta, co do ilości i sposobu nakładania.
 4. Wchłonięcie i osuszenie: Po nałożeniu oleju, drewno musi mieć czas na wchłonięcie i wyschnięcie. Warto pamiętać, że większa ilość nałożonego oleju nie zawsze oznacza lepszą ochronę.
 5. Powtarzanie procesu: W zależności od rodzaju oleju i ekspozycji drewna, proces olejowania trzeba powtarzać co jakiś czas, aby utrzymać odpowiednią ochronę.

Podsumowanie

Olejowanie drewna to kluczowy element jego pielęgnacji, który ma ogromny wpływ na jego trwałość, wygląd i funkcjonalność. Sklep mbksklep.pl oferuje szeroki wybór produktów dedykowanych do pielęgnacji drewna, dzięki którym można skutecznie zabezpieczyć drewniane powierzchnie przed działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętajmy o regularnym olejowaniu drewna, aby cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością przez wiele lat.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena