Oleje do drewna  zyskują coraz większą popularność – głownie za sprawą rosnącego w siłę trendu ekobudownictwa i wykorzystywania naturalnych materiałów. Istotną różnicą pomiędzy lakierobejcą a olejem do drewna jest brak tworzenia ochronnej powłoki

Data dodania: 2017-08-09

Wyświetleń: 1199

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Olejowanie drewna – podstawa ekobudownictwa

W przypadku tego drugiego nie tworzy się ochronnej powłoki, a preparat penetruje drewna i zabezpiecza je „od środka”. Co więcej, tego typu produkty doskonale wydobywają naturalne piękno i charakter tego szlachetnego materiału.

Olejowanie drewna – fakty i mity

Jednym z pokutujących mitów jest mniejsza skuteczność oleju do drewna w porównaniu do lakierboejcy czy bejcy. W rzeczywistości zabezpiecza on drewno, ale w inny sposób. Wnika głęboko i wzmacnia jego strukturę, jednocześnie nie zatykając porów. Umożliwia to „oddychanie” materiału, chroniąc go przed chłonięciem wody. Co więcej, olejowanie drewna zabezpiecza je przed brudem pękaniem, gniciem i niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Kolejną zaletą jest końcowa estetyka – olej do drewna wydobywa jego naturalną barwę, podkreślając słoje i jego (nie zawsze idealną) strukturę.

Olej do drewna

Oleje do drewna to najczęściej produkt dedykowany zastosowaniom zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Warto wybrać te, które zawierają naturalny wosk roślinny Carnauba, tworzący naturalną barierę chroniącą drewno przed ścieraniem i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Carnauba to najtwardszy, naturalny wosk, pozwalający na osiąganie bardziej korzystnych parametrów odpornościowych. Kolejną cechą charakterystyczną oleju do drewna jest możliwość aplikacji punktowej, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów czasu i pieniędzy (np. w porównaniu do lakierowania drewnianej podłogi, gdzie zeszlifować i ponownie pomalować musimy całą powierzchnię).

Olejowanie drewna

Z olejowaniem drewna powinien sobie poradzić każdy, nawet początkujący majsterkowicz. Wystarczy zestaw narzędzi i odrobina czasu. Przed przystąpieniem do pracy preparat należy dokładnie wymieszać, co pomoże w otrzymaniu jednolitej barwy i konsystencji. Powierzchnia robocza musi zostać dokładnie przeszlifowana, odpylona, odtłuszczona i wysuszona (wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20 proc.). Olej do drewna nakładamy z pomocą pędzla lub gąbki w dwóch warstwach. Po kwadransie od nałożenia pierwszej z nich drewno należy oczyścić  z nadmiaru preparatu i pozostawić do wyschnięcia. Po upływie sześciu godzin nakładamy drugą warstwę, czekamy do wyschnięcia i już teraz możemy cieszyć się zabezpieczonym, pięknym drewnem. Uwaga: przy pracach polowych należy wcześniej sprawdzić prognozę pogody – idealne warunki do olejowania drewna to bezdeszczowy dzień o temperaturze od -5 do 30ºC.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena