Z punktu widzenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, darowizna pomaga przede wszystkim w zmniejszeniu podatku, którym obciążony jest płatnik.Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można rozliczyć tego typu wydatek w KPiR.
Darowizna a roczne zeznanie podatkowe
Darowiznę odejmuje się od podstawy opodatkowania (dochód lub przychód), jednak ma to miejsce wyłącznie w momencie, kiedy płatnik rozlicza się na zasadach ogólnych - należy jednak pamiętać, że darowizna jest opodatkowana, o czym świadczy chociażby wyrok II FSK 2770/11, w świetle którego środki finansowe wypłacane wzajemnie przez osoby żyjące w związku partnerskim traktowane są jak darowizna i podlegają opodatkowaniu.
O ile zatem płatnik podatku może odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz określonej osoby fizycznej czy organizacji, o tyle należy pamiętać, że w Polsce każda darowizna jest opodatkowana, jeśli nie jest zwolniona z podatku, lub - jeśli przepisy nie stanowią inaczej.
Odliczenie darowizny - osoby fizyczne i podmioty prawne
O ile w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej darowizna przyczynia się do zwiększenia zwrotu podatku w danym roku (podobnie jak wydatki na internet w niektórych przypadkach), o tyle w przypadku osób prowadzących firmę darowizna zmniejsza przychód, wpływając na zmniejszenie podatku. Do rozliczenia darowizny w zeznaniu rocznym służy PIT O, w którym wykazuje się wszystkie darowizny, które zgodnie z prawem podlegają rozliczeniu.
Obowiązki darowiznobiorcy
Jednocześnie w przypadku osoby, która otrzymała darowiznę, niezbędną kwestią jest uregulowanie stosunku z tytułu podatku od darowizn - należy jednocześnie wskazać, że darowizna dla firmy czy osoby, która otrzymała środki finansowe lub inny rodzaj pomocy, stanowi najczęściej przychód.